Трохи більше третини депутатів Чернігівської міської ради відвідали всі сесії впродовж третього року повноважень. Про це свідчать дані аналізу, проведеного громадською організацією «Агенція міських ініціатив» в рамках всеукраїнської громадської кампанії «Атестація депутатів місцевих рад». Аналіз базується на інформації, отриманій від Чернігівської міської ради.
За період з листопада 2022 по листопад 2023 роки відбувся аналіз даних за такими показниками:
- відвідування депутатами Чернігівської міської ради VIIІ скликання сесій міської ради;
- кількість поданих депутатських запитів та звернень;
- інформація щодо відвідування депутатами Чернігівської міської ради постійних комісій міської ради.
Відвідування сесій
За період з листопада 2022-го по листопад 2023 року відбулося 13 пленарних засідань Чернігівської міської ради. Згідно з даними міськради щодо відвідуваності сесій, лише 13 з 42 депутатів/депутаток були присутні на кожному засіданні. Це близько 31% від загального складу корпусу.
Перелік депутатів та депутаток Чернігівської міської ради, які відвідали 13 з 13 сесій за період з листопада 2022 року по листопад 2023 року
Як видно з інфографіки, найбільша кількість депутатів та депутаток серед тих, хто був присутніми на всіх засіданнях сесій, у фракції партії “Рідний дім” – 12 осіб (рис. 1). Також з цієї фракції чотири депутати були мобілізовані: Віталій Гриць (присутній на восьми пленарних засіданнях сесій з 13), Андрій Дериземля (присутній на двох пленарних засіданнях сесій з 13), Роман Старіков (присутній на девʼяти пленарних засіданнях сесій з 13) та Віталій Хрустицький (був на двох пленарних засіданнях сесій з 13).
Жодного разу не був присутній Павло Гармаш (колишня партія “ОПЗЖ”), який подав заяву про складання своїх повноважень у кінці травня 2022 року в телефонному режимі. Лише 1 листопада 2023 року 26 депутатів Чернігівської міської ради підтримали цю заяву.
Не відвідали засідання сесії ради протягом року Віктор Сехін (позафракційний) та Сергій Кирієнко (фракція партії “Рідний дім”).
Щодо Марії Родикової (фракція “Рідний дім”), то вона була присутня лише один раз на пленарному засіданні сесії за період з листопада 2022 року по листопад 2023 року, а представники фракції “Наш край” Олександр Луценко та Наталія Рашина – по три рази відповідно. Лише 31% всіх сесій відвідали Віктор Бережний (фракція ПП “Європейська Солідарність”), Віктор Бистров (фракція ПП “Наш край”) та Вікторія Лазаренко (фракція ПП “Рідний дім”) – були присутніми на чотирьох засіданнях. Представники фракції ПП “Європейська Солідарність” Ігор Мандровний і Марина Рейко були присутні на 46% (6 засідань) та 38 % (5 засідань) сесій відповідно.
Більше половини пленарних засідань сесій (від 50%) відвідали 16 депутатів/ок:
- 54 % – 3 депутати/депутатки;
- 62 % – 3 депутати/депутатки;
- 69 % – 4 депутати/депутатки;
- 85 % – 2 депутати/депутатки;
- 92 % – 4 депутати/депутатки.
З переліку тих депутатів, хто майже не був присутній на пленарних засіданнях сесій за вказаний період, троє склали повноваження у 2024 році. Так, рішенням 37-ї сесії 8 лютого 2024 року Чернігівська міська рада погодила дострокове складання депутатських повноважень трьох своїх колег: Сергій Кирієнко (фракція ПП “Рідний дім”), Вікторія Лазаренко ( фракція ПП “Рідний дім”) та Юрій Тарасовець (фракція ПП “Слуга народу”). Відповідні прохання про складання своїх повноважень надійшли від самих обранців.
За інформацією пресслужби Чернігівської міської ради, заяв від депутатів та депутаток щодо причин відсутності на пленарних засіданнях сесій та постійних комісій до ради не надходило.
Депутатські запити та звернення
За листопад 2022 року по листопад 2023 року загальна кількість поданих депутатських запитів склала 48. Найбільше запитів було отримано від депутатів фракції ПП “Рідний дім” – 40, у т.ч. 12 – від депутата В’ячеслава Летути.
Перелік депутатів та депутаток Чернігівської міської ради, які подавали депутатські запити за період з листопада 2022 року по листопад 2023 року.
На наш запит до Чернігівської міської ради щодо кількості зареєстрованих депутатських звернень за період з листопада 2022 року по листопад 2023 року включно отримали лише одну загальну цифру, а саме – 492, «яка включає депутатів місцевих рад та народних депутатів України». На жаль детального переліку звернень нам не надали, тому зробити аналіз за цим показником не вдалось.
Відвідування постійних комісій
Засідання постійної комісії з питань архітектури, будівництва та регулювання земельних відносин, в яку входить сім депутатів(-ок), за період з листопада 2022 року по листопад 2023 року проводились 12 разів. Найменший відсоток відвідуваності мають ті ж депутати, що були відсутніми на сесіях: у зв’язку зі складанням мандату – Павло Гармаш (колишня ПП “ОПЗЖ”) не був на жодній комісії, Андрій Дериземля (фракція ПП “Рідний дім”) був присутній два рази, а в подальшому мобілізований. Решта представників комісії були присутніми від семи засідань та більше (від 58,33%). Загалом середній показник відвідувань засідань комісії склав 34%.
Засідання постійної комісії з питань регламенту, законності, прав і свобод громадян та запобігання корупції, до якої належать сім депутатів(-ок), за період з листопада 2022 року по листопад 2023 року проводились 10 разів. Середній показник відвідувань засідань комісій склав 53%. Депутатка Марина Рейко (фракція ПП “Європейська Солідарність”) була присутня лише один раз, хоча на самих сесіях за вказаний період була 5 разів.
Засідання постійної комісії з питань освіти, медицини, соціального захисту, культури, молодіжної політики та спорту, до якої належать сім депутатів(-ок), за період з листопада 2022 року по листопад 2023 року проводились 10 разів. Середній показник відвідувань – 80%, що вказує на високий рівень порівняно з іншими. Найменшу кількість відвіданих засідань комісії має Дмитро Митрофанов (ПП “Рідний дім”), він був присутнім лише на пʼяти з 10 засідань.
Засідання постійної комісії з питань соціально-економічного розвитку, підприємництва, туризму та інвестиційної діяльності, до якої належать сім депутатів(-ок), за період з листопада 2022 року по листопад 2023 року проводились 10 разів. Середній показник відвідувань засідань комісій критично низький та складає лише 13%. Більшість депутатів(-ок), які входять до цієї комісії, не були присутні на жодному засіданні або відвідали її лише кілька разів. Віктор Сехін (колишній представник фракції “ОПЗЖ”) та Юлія Лобачова (фракція ПП “Рідний дім”) були відсутніми на всіх засіданнях, Вікторія Лазаренко (фракція ПП “Рідний дім”) була на одному засіданні. Олександр Луценко (фракція ПП “Наш край”), Віктор Бережний (фракція ПП “Європейська Солідарність”), Юлія Дарницька (фракція ПП “Рідний дім”) та Олександр Шевчук (фракція ПП “Рідний дім”) – лише на двох.
Засідання постійної комісії з питань житлово-комунального господарства, транспорту і зв’язку та енергозбереження, до якої належать сім депутатів, за період з листопада 2022 року по листопад 2023 року проводились 10 разів. Середній показник відвідувань засідань комісії досить невисокий та складає лише 38,6%. Депутат від фракції ПП “Рідний дім” Віталій Хрустицький був лише на одному засіданні, а потім був мобілізований. Представник фракції ПП “Європейська Солідарність” Ігор Мандровний відвідав три засідання. Роман Старіков (фракція ПП “ Рідний дім”) відвідав 50% від загальної кількості комісій, а решта (три депутати) – 60%.
Засідання постійної комісії з питань комунальної власності, бюджету та фінансів, до якої належать сім депутатів(-ок), за період з листопада 2022 року по листопад 2023 року проводились 11 разів. Середній показник відвідувань засідань комісій найвищий поміж всіх та складає 83,1%. Найнижчий показник за відвідуваністю комісії має депутатка від фракції ПП “Рідний дім” Ірина Должикова – була присутня на 63,6% від загальної кількості комісій (сім засідань з 11), а ось найвищий показник має Руслан Волок (фракція ПП “Рідний дім”) – 100%.
Загалом 100% відвідування засідань постійних комісій протягом року продемонстрували лише три депутати та депутатки з 42-х, а саме :
- Василь Білогура (фракція ПП “Рідний дім”);
- Вікторія Овчаренко (фракція ПП “Рідний дім”);
- Руслан Волок (фракція ПП “Рідний дім”).