Комунальне майно і як ним ефективно управляти в громадах?

Опубліковано: 31.01.2022

Одна з основних проблем, з якими зіштовхуються громади в сфері управління комунальним майном – це неефективне використання комунального майна і, як наслідок, недоотримання додаткових надходжень до місцевого бюджету. Відповідно жителі громади не розуміють, що є на території і як воно використовується. З цього випливає й друга проблема –  непрозоре управління комунальним майном. Наразі це питання законодавчо врегульовано, однак в цьому напрямі варто ще працювати. Як результат, наявність цих проблем призводить до того, що громади втрачають кошти і не отримують тієї підтримки від громадян, яка б могла бути.

Тож, основним завданням підрозділів, які займаються орендою і приватизацією майна в громадах – це наповнення місцевого бюджету. Хоча тут також варто пам’ятати,  що є окремі категорії орендодавців, які мають певні пільги на оренду комунального майна, і це теж важливий момент.

Друга популярна проблема в громадах – це наявність великої кількості об’єктів комунального майна, що знаходяться в поганому стані. Як варіант, такі об’єкти можуть бути продані, щоб отримати кошти для бюджету, оскільки вони не використовуються або не можуть використовуватися територіальною громадою (немає потреб і т. ін.), щоб не простоювали. Або ж здані в оренду місцевому бізнесу або ж неприбутковим організаціям у користування. Можливі різні варіанти. Головне – проводити прозору роботу у будь-якому обраному напрямку. А от щодо того, який варіант з вище перерахованих обрати – ми вважаємо, необхідний окремий підхід до кожного об’єкта. Навряд чи буде стандартний підхід до всього майна – необхідно дослідити повну ситуацію по кожному об’єкту окремо.

Куди потрібно рухатися?

Ще одним з найбільш важливих моментів у сфері управління комунальним майном – є максимальна прозорість і відкритість. Адже громада повинна бачити і розуміти, що відбувається з майном, яке є її власністю.

Відповідно рекомендуємо громадам для цього зробити певні кроки:

  • провести моніторинг усіх тих приміщень і об’єктів, які на сьогодні не використовуються, з’ясувати, чому вони не використовуються.
  • багато об’єктів перебувають в поганому стані, з ними теж треба щось робити, якось обліковувати.
  • затвердити необхідний пакет нормативних документів.
  • проводити продаж об’єктів комунального майна та оренду через аукціон, тільки так можна вибудувати прозорі та чесні умови.
  • паралельно потрібно слідкувати за приміщеннями, які передаються в оренду – чи вони використовуються за цільовим призначенням, і це теж важлива робота.

 

Усе майно, що належить державі або органам місцевої влади і планується під оренду, має бути інвентаризоване, занесене в єдиний публічний реєстр і, звичайно, доступне всім потенційним орендарям.

Саме ці напрямками, а також інформаційною кампанією в 5-ти громадах Чернігівської області будуть супроводжувати експерти ГО «Агенція міських ініціатив».

Сподіваємось, що таким чином нам вдасться зробити процес використання комунального майна в громадах максимально прозорим, і це є перший крок на цьому шляху. Далі – це ефективне використання і отримання додаткових надходжень до місцевого бюджету.

Матеріал підготовлений в межах реалізації проєкту «Прозоре управління комунальним майном в громадах Чернігівської області», що фінансується ЄС і Нідерландським Хельсінкським комітетом та реалізується ГО «Агенція міських ініціатив» в Чернігівській області.

‘This <website/account> was created and maintained with the financial support of the European Union. Its contents are the sole responsibility of <name of the author/partner> and do not necessarily reflect the views of the European Union’

Контакти


Ми творимо себе для міста,
а місто – для себе!

 

Нас можна знайти:
Україна, м. Чернігів, вул. Преображенська, 12

Зателефонувати нам:
+380931234567
+380991765432

Або написати:
goami.info@gmail.com