Відвідуваність сесійних засідань – один з головних індикаторів у роботі депутата місцевої ради. Кожен депутат розуміє: прогули або неякісна робота можуть безпосередньо вплинути на подальшу політичну кар’єру і результати наступних місцевих виборів.
ГО «Агенція міських ініціатив» проаналізувала результати відвідувань депутатами Чернігівської міської ради сесійних засідань у цьому році (січень-жовтень 2019 рік включно).
Одразу двоє депутатів у цьому році пропустили більше половини сесійних засідань.
Абсолютним антигероєм цього рейтингу є позафракційний депутат Андрій Заїка, який не був на жодному засіданні міської ради. Нагадаємо, що Андрій Заїка був обраний за списками політичної партії «Об’єднання «Самопоміч», пізніше був виключений з фракції. Офіційна причина – за дії, що суперечать задекларованим позиціям фракції «Об’єднання «Самопоміч» в Чернігівській міській раді. Представники партії ініціювали процедуру відкликання депутата, проте безрезультатно.
На другому місці за кількістю прогулів представник фракції ВО «Батьківщина» Микола Миргородський. У цьому році він був присутній лише на одному засіданні, відповідно 89% засідань він пропустив. У графі причини двічі вказано, що був у відрядженні, решта пропусків з невідомих причин. Як відомо, Микола Миргородський вже тривалий час не мешкає в Чернігові, і не перший рік разом з Андрієм Заїкою є лідером за пропусками сесійних засідань.
Одразу троє депутатів пропустили по 4 засідання (44%):
- Віктор Акименко від фракції ВО «Батьківщина» не вказав причини прогулів.
- Володимир Зуб від фракції «Об’єднання «Самопоміч» вказав, що двічі був у відряджені, ще два прогули з невідомих причин.
- Ярослав Ковтун від фракції «Демократичний Альянс» так само вказав що двічі був у відряджені, та двічі пропустив засідання з невідомих причин.
Якщо подивитись на статистику депутатських прогулів у розрізі фракцій, то найбільш недисциплінованою є фракція ВО «Батьківщини». Її депутати на всіх пропустили 25% сесійних засідань. На другому місці фракція «Демократичний Альянс» – 22%, щоправда до фракції входять лише два депутати. І на третьому фракція «Об’єднання «Самопоміч», її депутати на всіх пропустили 14% засідань міської ради.
У той же час, найбільш дисциплінованими були фракції «Опозиційного блоку» (4%) та БПП «Солідарність» (5%). Одразу 24 депутати Чернігівської міської ради не пропустили жодного засідання в цьому році.
Слід зазначити, що на офіційному веб-порталі Чернігівської міської ради у відкритому доступі є інформація щодо присутності депутатів на всіх сесіях. На ньому навіть міститься інформація про запізнення депутатів на сесійні засідання.
Так, згідно даних сайту міської ради одинадцять депутатів запізнювались на сесії в цьому році. Найбільше, двічі, запізнювалась Світлана Живенко від фракції «Опозиційного блоку».
Слід зазначити, що за законом, якщо депутат пропустив понад 50% засідань сесії чи постійної комісії протягом року, його можна позбавити мандату (ст. 37, ЗУ “Про статус депутатів місцевих рад”). Втім, на практиці таких прецедентів у Чернігівській міській раді ще не було.
Наразі, за постійними оновленнями кампанії можна слідкувати:
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація»
В розділі «Атестація місцевих депутатів» на інформаційному ресурсі «Ізбірком».
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад», про те як, здійснювалось оцінювання в попередні роки та про його результати можна дізнатись на сайті організації
За додатковою інформацією про здійснення ініціативи в Чернігівській області звертайтесь до Громадської організації «Агенція міських ініціатив», goami.info@gmail.com
Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проект «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка веб-платформи «Місцеві депутати. Атестація». В місті Чернігів за реалізацію ініціативи відповідає ГО “Агенція міських ініціатив”.
Прес-служба ГО «Агенція міських ініціатив»