Після створення публічного простору у Вихвостові команда «Агенції міських ініціатив» продовжила підтримувати його розвиток разом із місцевими жителями. Ініціативна група громади звернулася з ідеєю розширити можливостей простору.
Завдяки участі у конкурсі «Спільна ініціатива в Україні та Румунії для соціального відновлення, інклюзії та згуртованості українських громад» вдалося провести низку заходів та придбали техніку 3D-принтер. Це стало підґрунтям запуску гуртка з 3D-моделювання.
Передісторія
У 2024 році команда «Агенції міських ініціатив» створила публічні простори у п’яти громадах Чернігівщини. Йдеться про Тупичівську (с. Вихвостів), Киїнську, Гончарівську (с. Смолин), Сосницьку (с. Чорнотичі), Новобасанську громади. Вони отримали для просторів обладнання на суму в розмірі 280 000 гривень.
У Вихвостові облаштували під простір колишню майстерню комунального закладу «Вихвостівська гімназія». Приміщення роками не використовувалася і навіть не опалювалася.
Концепція простору — залучення громадян до життя у громаді
Тупичівська громада розташована на відстані 40 км зоні від українсько-білоруського кордону. Чисельність населення 4038 осіб, з яких понад 26% — молодь. Село Вихвостів відоме тим, що там багато дітей та молоді. У багатьох родинах понад 3 дитини. Утім, раніше школярі не мали обладнаного приміщення, де вони могли б збиратися для позаурочного проведення часу.
Перший тренінг відбувся у просторі вже у день відкриття. Локація стала осередком спілкування, соціальних ініціатив, всебічного розвитку, навчання, творчості та активного дозвілля для молоді й не тільки. Зараз це практично єдине місце у Вихвостові, де можуть збиратися місцеві жителі.
Команда ГО АМІ разом з залученими експертами підказуємо, ділимося досвідом, розповідаємо про успішні та провальні практики створення просторів у різних громадах України тощо. Наша принципова позиція: лише люди у громаді вирішують, що буде у просторі. Тому всі меблі та техніку для наповнення простору обирали місцеві мешканці.
Ми усвідомлюємо, що 280 тисяч гривень у 2024 році змогли покрити лише частину потреб місцевої молоді. Однак, суть проєкту була не лише у створені простору як такого. Мета — навчити людей об’єднуватися навколо спільної ідеї та брати на себе відповідальність за рішення, які вони ухвалюють, гуртуватися та шукати ресурси для подальшого наповнення простору життям. І це спрацювало!
Мешканці громади продовжують розвивати простір
Ініціативна команда — вчителі Надії Желдак, Юлії Кравченко, Марії Козловської та активістка Тетяни Мосіч — звернулася до «Агенції міських ініціатив» з ідеєю розширити можливості простору.
Для простору потрібно було придбати техніку, щоб молодь раціонально і з користю використовувала свій час, виявляла здібності та таланти, спілкувалася та просто цікаво проводила час.
Разом із тим головною метою у Вихвостівському просторі залишається: залучення молоді до активності та прийнятті рішень у житті громади; надання можливостей для реалізації ідеї в громад; формувати бажання у молоді долучатись до розвитку громади, пошук джерел фінансування для реалізації ідей; заохочення молоді до соціалізації та самореалізації.
У межах реалізації проєкту «Соціальна згуртованість та підтримка активної молоді для процвітання громади» ініціативна група с. Вихвостів поставила перед собою такі завдання:
- надати молоді інструменти для творчої реалізації, спілкування та самовираження;
- підтримати молодь та їх ініціативи шляхом проведення публічних заходів, консультацій, психологічної підтримки тощо;
- сприяти самоорганізації молоді та згуртування її навколо розвитку Тупичівської громади;
- забезпечення простору оргтехнікою для розвитку креативних здібностей та навичок молоді.
Молодь створила ініціативну групу для розвитку громади
Ініціативна група дорослих пройшла навчання з базових навичок фасилітації діалогу та провела з молоддю кілька зустрічей, на яких порушувалися питання залучення її до взаємодії та активності в громаді, участі у тематичних заходах, напрацювання ідей для співпраці, розвитку та наповнення простору.
Після діалогових зустрічей з’явилася ініціативна група серед молоді, яка готова втілювати ці ідеї. Насамперед ініціативна група з молоді вирішила створити на базі простору гурток з «3D моделювання». Тепер там можна навчатися моделювати та друкувати вироби, розвивати творчість, просторове мислення та навички роботи з комп’ютером.
3D-принтера для простору закуплено в межах проєкту «Спільна ініціатива в Україні та Румунії для соціального відновлення, інклюзії та згуртованості українських громад».
Керувати гуртком на волонтерських засадах буде вчитель інформатики Надія Желдак.
Післямова
Команда громадської організації «Агенція міських ініціатив» завжди намагається підтримувати своїх партнерів у розвитку. Ми нереально щасливі, що у селі Вихвостів організовуються ініціативні групи і що створений минулого року простір так круто об’єднує людей навколо розвитку громади.
Продовжуйте лупати сю скалу!
Ми разом з вами!
Проєкт «Спільна ініціатива України та Румунії для соціального відновлення, інклюзії та згуртованості українських громад» реалізує ГО «Інститут миру і порозуміння» фінансується Італійським агентством зі співробітництва у сфері розвитку (AICS).
Проєкт спрямований на посилення соціальної згуртованості та покращення доступу до освіти та підтримки українських громад як в громадах на території України, так і для українців-вимушених переселенців в Румунії.