Експертки «Агенції міських ініціатив» долучилася до проведення пілотного дослідження процесів відбудови та відновлення у двох громадах Чернігівщини, а також їхню відповідність базовим принципам доброго врядування Ради Європи. Втілення проєкту має на меті сприяння громадам у посиленні прозорості, підзвітності та участі громадськості в процесі відновлення та надання відповідних рекомендацій.
Ознайомчо-навчальні семінари у цільових громадах
На початку проєкту команда громадської організації «Агенція міських ініціатив» провела семінари у Михайло-Коцюбинській та Новобілоуській громадах Чернігівщини.
Залучені до проєкту експертки Тетяна Романова та Юлія Ковтун провели у громадах навчання щодо стандартів та принципів відбудови та відновлення, презентували мету та етапи реалізації проєкту, долучалися до обговорення викликів, з якими стикаються громади під час відновлення, обмінювалися думками щодо реалізації принципів, яким мають відповідати процеси планування, відновлення та відбудови в громадах.
Про Методологію оцінювання рівня відповідності принципам доброго врядування Ради ЄС процесу формування, реалізації та моніторингу Планів відновлення та розвитку (ПВР):
Етапи проєкту:
- Оцінювання рівня відповідності принципам доброго врядування ЄС процесу формування, реалізації та моніторингу Плану відновлення й розвитку громади;
- Дослідження обʼєктів відбудови в громаді.
Вперше в країні розроблено Методологію, що дозволяє комплексно оцінити «доброврядність» процесу відновлення по всіх окремих процедурах . Вона відповідає 6 принципам доброго врядування Ради ЄС. Має 78 критеріїв, 31 показник, 6 етапів процесу відновлення. Кожен критерій оцінюється від 0 до 1, всі оцінки верифікуються.
Етап 1. Оцінювання рівня відповідності принципам доброго врядування ЄС процесу формування, реалізації та дослідження Плану відновлення й розвитку громади
Ми проаналізували Плани відновлення та розвитку (ПВР) у Новобілоуський та Михайло-Коцюбинській громадах.
Етапи оцінки:
- Розроблення проєкту Плану;
- Узгодження Плану з іншими нормативно-правовими актами;
- Підготовка до розроблення Плану;
- Погодження і затвердження проєкту Плану;
- Реалізація Плану;
- Моніторинг та оцінювання Плану.
За результатами незалежного експертного оцінювання процесу формування, реалізації та моніторингу Плану відновлення та розвитку громад індекс доброврядності процесу відновлення у Новобілоуської громади оцінено як «задовільний», у Михайло-Коцюбинській — як «належний».
Рекомендації щодо покращення роботи над реалізацією Планів відновлення та розвитку експертки проєкту передали представникам органів місцевого самоврядування на опрацювання.
Етап 2. Дослідження обʼєктів відновлення
Експертки моніторили на відповідність принципам доброго врядування відновлення відбудову приміщень:
1.Старобілоуського старостинського округу
2.Михайло-Коцюбинської амбулаторії загальної практики сімейної медицини
Досліджувалися:
Підготовчий етап — вивчення ПВР, розробленого місцевими органами влади відповідно до норм Постанови КМУ №731.
Закупівельний етап — пошук та дослідження процесу закупівлі робіт з відновлення та відбудови об’єктів громади.
Постзакупівельний етап — дотримання календарного плану виконання робіт з відновлення та відбудови об’єктів громади.
Всі три етапи в обох об’єктах визнано неризикованими.
Підбиття підсумків
Наприкінці проєкту експертки з моніторингу «Агенції міських ініціатив» долучилася до підбиття підсумків проєкту на національному рівні. На підсумковій зустрічі в Одесі зібралися представники Одещини, Херсонщини, Миколаївщини та Чернігівщини.
Команда експертів та експерток напрацювала ідеї щодо розвитку підходу та інструментів, які були б корисні громадам в процесі відновлення, а також обговорили проблеми та потреби територіальних громад у сфері підготовки й впровадження ПВР та відбудови об’єктів.
Рекомендації щодо покращення роботи над реалізацією Планів відновлення та розвитку експертки проєкту були як передані представникам органів місцевого самоврядування на опрацювання, так й озвучені під час зустрічі експертів на національному рівні.
Загалом в пілотному проєкті участь брали 10 територіальних громад з Чернігівщини, Миколаївщини, Херсонщини та Одещини.
Заходи відбувалися в межах проєкту «Сприяння підвищенню стандартів планування та реалізації відновлення на муніципальному рівні», що реалізується Partnership for Transparency Europe у партнерстві з ГО «4U» Одеська обласна організація ВГО “Комітет виборців України”, ГО Агенція міських ініціатив / АМІ, ГО Агентство економічного розвитку та Херсонською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України». Проєкт фінансується Bundesministerium für wirtschaftliche Zusammenarbeit und Entwicklung (BMZ) та Česká rozvojová agentura – CzechAid.