Допомога з написання програм відновлення громадам Чернігівщини

Опубліковано: 25.11.2024 Позначки: , ,

«Агенція міських ініціатив» допомагає з написанням написанням програм комплексного чотирьом громадам Чернігівщини. Мова про Михайло-Коцюбинську, Ріпкинську, Коропську та Ладанську.


«Робота проходить у співпраці органів місцевого самоврядування та місцевого населення. Працюєио над забезпеченням реальної участі жителів громад у процесі прийняття рішень щодо відбудови, надамо їм можливість відстоювати власні інтереси та формувати пріоритети. Така взаємодія можлива лише, якщо в громаді розроблені, затверджені та активно використовуються інструменти громадської участі. Так цільові громади зможуть побудувати нову культуру партнерств», — наголошує виконавча директорка «Агенції міських ініціатив» Тетяна Романова.
Завдяки чому покращиться взаємодія між громадянським суспільством та місцевою владою. Вони зможуть спільно включитися у всі етапи планування, розробки та реалізації проєктів відновлення.

Що таке інструменти участі?

Інструменти громадської участі — затверджені органами місцевого самоврядування нормативні документи, що дають місцевому населенню певним чином впливати на прийняття рішень.
Наприклад, це можуть бути такі інструменти участі та е-демократії як: звернення та е-звернення, петиції, публічні консультації та е-консультації, громадський бюджет, шкільний громадський бюджет, громадські обговорення тощо.
Якщо раніше громадяни переважно показували свій голос шляхом організації пікетів та немирних акцій, то зараз мешканці громад можуть озвучувати свої проблеми на загальних зборах громадян. У процесі мають брати активну участь як місцеве населення, так і влада.
Громадяни повинні мати можливість зібратися та долучитися до різноманітних рішень, які приймає влада громади. При чому варто забезпечити таку можливість для будь-якого етапу формування цих рішень.
Органи місцевого самоврядування мають поширювати серед населення інформацію про такі можливості. Вони мають бути зацікавленими у підвищенні обізнаності жителів територіальної громади та заохочувати їх брати відповідальність за спільні рішення.

Як запроваджуються інструменти участі в громадах Чернігівщини?

Насамперед команда громадської організації проводить моніторинг використання інструментів участі Михайло-Коцюбинській, Ріпкинській, Коропській та Ладанській громадах. Після чого напрацьовує рекомендації щодо подальшого розвитку інструментів участі в цих громадах.
«Провели навчання для органів місцевого самоврядування з питань розробки інструментів громадської участі. А для інститутів громадянського суспільства — тренінги з їх використання. Навчили мешканців громад ефективно використовувати електронні та публічні консультації. Навчили комунікувати між собою», — розповіла виконавча директорка ГО «Агенція міських ініціатив» Тетяна Романова.
Розроблені та прийняті на рівні громади інструменти громадської участі дадуть можливість більш якісно залучати людей до прийняття рішень в громаді, налагоджувати чіткі механізми для запровадження конструктивного, якісного діалогу громадськості та місцевою влади.

Як Агенція залучала громадян до участі в житті громад?


У Михайло-Коцюбинській громаді відбулося «світове кафе»

Світове кафе — ефективний формат проведення консультацій з громадськістю, коли за одним столом в уявному кафе можуть сидіти працівник органу місцевого самоврядування, вчитель та громадський активіст. Учасники та учасниці сідають за столи як у кафе та невимушено ведуть розмову про проблеми та шляхи їх розв’язання. Неофіційне спілкування дозволяє накопичувати думки учасників та дивитися на проблеми з різних боків.
Модератор заходу робить акцент на спілкуванні учасників між собою.
Цей формат дозволяє мобілізувати місцеве населення шукати нестандартні рішення, об’єднувати погляди, ділитися досвідом, шукати компроміси.
Думки та пропозиції, що висловили учасники «світового кафе» будуть враховані під час розробки Програми комплексного відновлення та розвитку громади.

У Коропі проінспектували інклюзивність державних та приватних публічних приміщень

Перевіряли наявність пандусів, підіймачів, спеціально обладнаних туалетів, чи достатня ширина дверей, чи не заважають людям на візочках та людям з візочками пороги у дверних коробках.
Ми з представниками органів місцевого самоврядування та активним місцевим населенням завітали до найпопулярніших місць у Коропі. Всі вони мають бути дружніми до батьків з дитячими колясками та людей з інвалідностями. Чесно кажучи, ми побачили багато пандусів, у деяких установах облаштовані чи тривають роботи з облаштування вбиралень, частина установ замінили вузькі двері на широкі
Недоліки, які потрібно буде усунути в найближчі роки, були нанесені на спеціальну дорожню карту.
Рекомендації щодо покращення інклюзивності будуть внесені до Програми комплексного відновлення Коропської громади.

У Радулі Ріпкинської громади відбувся пікнік ідей

Пікнік ідей — це неформалізований (тобто не затверджений документами на рівні громади) інструмент залучення місцевих мешканців до ухвалення рішень в громаді. «Пікнік добре налаштовує людей на спілкування. Атмосфера на таких заходах дружня та невимушена. Люди говорять все, що хочуть сказати, а не те, що, на їх думку, можна. Тут ніхто нікого не критикує. Все що сказано — записано на фліпчарті.
Окрім того, кожен з учасників мав можливість не лише озвучити проблему села, а й подумати над її рішенням. Часто місцеві мешканці можуть придумувати нестандартні рішення для розв’язання проблем. Відтак варто практикувати такі неформальні заходи.
Учасники пікніка сказали, що для них це було незвично та цікаво. Що вони доволі рідко збираються навколо проблем громади у таких форматах.
Наша команда проводить такі заходи не лише в центрах громади, а й у віддалених населених пунктах. Нам було приємно поспілкуватися з людьми, що мешкають у дуже віддаленому населеному пункті, який розташований на кордоні з білоруссю.
До речі, саме розташування наразі для них і є основною проблемою. Тому що дорога до Радуля має державне значення, тож громада не має права її ремонтувати. Стан дороги дуже поганий, що впливає на всі сфери життя.
Усі зібрані проблеми та ідеї їх вирішення передані експертам «Агенції міських ініціатив», які наразі працюють над Програмою комплексного відновлення Ріпкинської громади.

Опитування мешканців громад щодо Програми комплексного відновлення

Саме мешканці громад вирішують, як мають жити їх громади. Але для цього потрібно ділитися своїми думками з експертами та представниками органів місцевого самоврядування. Тож опитування АМІ проводила разом із Коропською селищною радою. Відповіді проаналізовані експертами та в узагальненому форматі включені до Програми комплексного відновлення.

 

Проєкт триває.

Інформація на сторінці буде оновлюватися.

 


Проєкт «Разом до відновлення та розвитку» створено громадською організацією «Агенція міських ініціатив» за підтримки ІСАР Єднання у межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України», що реалізується ІСАР Єднання Isar Ednannia у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку.

Пов'язані записи

Контакти


Ми творимо себе для міста,
а місто – для себе!

 

Нас можна знайти:
Україна, м. Чернігів, вул. Преображенська, 12

Зателефонувати нам:
+380931234567
+380991765432

Або написати:
goami.info@gmail.com