Команда громадської організації моніторила 11 об’єктів відбудови Чернігівщини упродовж чотирьох місяців. Основна увага була зосереджена на ризиках, пов’язаних з підрядниками, які виконують проєктно-кошторисну документацію (ПКД), та підрядниками, що займаються ремонтами.
В умовах війни може здатися, що моніторити процес витрачання коштів на відбудову, недоречно. Але наш проєкт показав, що дуже важливо, аби громадський сектор контролював цей процес. Наша команда опрацювала великий масив інформації та опублікувала результати його аналізу на сайті. Раніше такої інформації в Чернігівській області не було.
«Це дає розуміння як владі, так й підрядникам, що громадськість ретельно слідкує за цим процесом. Нам відомо, що проєкт викликав хвилювання у громадах, бо чиновники були зацікавлені в замовчуванні деякої інформації. Ми здійснили прозору діяльність та публічно все показали. Бо на відбудову витрачаються податки українців та кошти міжнародних партнерів», — розповіла виконавча директорка громадської організації «Агенція міських ініціатив» Тетяна Романова.
Зокрема, моніторингова команда перевіряла наявність ризиків, пов’язаних з виконавцями проєктно-кошторисної документації.
З 11 об’єктів у трьох є певні ризики:
- Архітектурне бюро Derbin Arch: є переможцем конкурсу на проєктування реконструкції школи в Ягідному, проте немає зареєстрованої юридичної особи під цією назвою, що створює ймовірні ризики. Утім, фінансування немає, тож й роботи не виконувалися.
- Приватні підприємства «КВО-РУМ» та «МПБП Стимул»: обидва фігурують у кримінальних провадженнях. Вони виконували ПКД для об’єктів у Талалаївці та Новому Бикові.
Проєктно-кошторисна документація для більшості об’єктів відбудови виконувалася без проведення тендерів.
«Закон дозволяє укладати договори на виконання ПКД без проведення відкритих торгів через систему PROZORRO, якщо вартість робіт не перевищує 1,5 млн грн. Цим скористалися чиновники на 10 з 11 об’єктів відбудови. Хоча закон не був порушений, кількість потенційних учасників на створення ПКД була невеликою. Це може вплинути, наприклад, на ціноутворення робіт», — підкреслила експертка з моніторингу «Агенції міських ініціатив» Анастасія Моцак.
Щодо виконання капітальних ремонтів на об’єктах відбудови, то у 15 тендерах перемогли 7 підрядників, що мають наявність ймовірних ризиків. Серед них: ПП «ДОБРОБУТ 2019», ТОВ «БУДВЕНДОР», ТОВ «ІНЕКС РЕАЛ», «БУД-АРВЕСТ», «СС-БІЛДКОМПАНІ», «БУДІВЕЛЬНО-ВИРОБНИЧА ФІРМА «КРАТОС ПЛЮС» — всі фігурують у відкритих кримінальних провадженнях, порушених за фактами привласнення майна, а деякі ще й за підробку документів.
Натомість капітальні ремонти переважно проводилися через тендери. У 10 з 11 випадків відбулися публічні закупівлі через PROZORRO, де в 100% випадків головним критерієм була ціна. Проте конкуренція виявилася низькою — у більшості випадків участь брала лише одна-дві організації. Згідно з Постановою Кабінету Міністрів №1178, тендерні закупівлі можуть бути визнані дійсними, навіть якщо на конкурс подає пропозицію лише один учасник, що пояснюється умовами воєнного стану.
Зауважимо, що до переліку об’єктів моніторингу потрапили:
- Чернігівський ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою;
- Чернігівський центр соціально-психологічної реабілітації дітей;
- хірургічний корпус Чернігівської обласної лікарні;
- Чернігівський ліцей;
- дитячий садок «Лісова казка» у селищі Гончарівське;
- школи у селах Ягідне, Новий Биків, Дорогинка;
- ліцеї у Носівці, Десні та Талалаївці.
Цей матеріал підготовлено в рамках проєкту «Моніторинг закупівель з відбудови та відновлення об’єктів соціальної інфраструктури по Чернігівській області», що реалізується в межах субгрантового компонента проєкту «Контроль витрат на відновлення», який реалізується за підтримки Європейського Союзу. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю громадської організації «Агенція міських ініціатив» і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу. Проєкт «Контроль витрат на відновлення» впроваджують Центр економічної стратегії, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій та ГО «Технології прогресу».