Команда громадської організації «Агенція міських ініціатив» моніторить процес відбудови зруйнованих унаслідок війни об’єктів соціальної інфраструктури на Чернігівщині. До переліку об’єктів моніторингу потрапив ліцей у Талалаївці Ніжинського району.
Унаслідок збройної агресії російської федерації проти України заклад зазнав пошкоджень через обстріли та вибухи: потріскалося скло у вікнах, вирвано віконні рами, пошкоджено дах.
Перед тим, як розпочинати відбудову будь-якого об’єкта, потрібно зробити проєктно-кошторисну документацію (далі — ПКД). Для ліцею у Талалаївці ПКД робили фірми, які фігурують щонайменше у семи кримінальних провадженнях.
Талалаївська сільська рада замовила та профінансувала виготовлення документації для відбудови будівель №1 та №2 ліцею за різними видами робіт у трьох постачальників — приватні підприємства «КВО-РУМ», «МПБП Стимул» та Науково-Вишукувальний Архітектурний Проєктний Інститут «ІНТЕРАРХПРОЕКТ».
Що відомо про «ІНТЕРАРХПРОЕКТ»?
Науково-Вишукувальний Архітектурний Проєктний Інститут «ІНТЕРАРХПРОЕКТ» існує на ринку 18 років, але через PROZORRO за ці роки було укладено лише 5 договорів на суму 289,2 тис. грн. Ризиків щодо цього підрядника команда «Агенції міських ініціатив» не виявила.
Що відомо про «КВО-РУМ» та «МПБП Стимул»?
«МПБП Стимул» існує на ринку 24 роки. Через PROZORRO укладено 171 договір на суму 249,7 млн грн. «КВО-РУМ» має 18 років досвіду. Через PROZORRO укладено 96 договорів на суму 9,8 млн грн.
Обидва підприємства були засновані однією сім’єю. Першочергово керівником приватного підприємства «МПБП Стимул» був Дмитро Колесник, потім став його батько — Віктор Колесник.
Віктор Колесник також заснував підприємство «КВО-РУМ».
Обидва підприємства виграють одні й ті самі підряди. Так, наприклад, сталося з відбудовою шкільної їдальні у Новому Бикові. Там проєктувальником є «КВО-РУМ», а підрядником — «МПБП Стимул».
До того ж «МПБП Стимул» часто виграє у тендерах, які оголошують структурні підрозділи Прилуцької міської ради. Загалом 53 договори за 9 років (тобто, як мінімум, з моменту існування PROZORRO) на загальну суму 79,1 млн грн.
Підприємство «КВО-РУМ» уклало 23 договори зі структурними підрозділами Прилуцької міської ради на загальну суму 1,5 млн грн.
Обидва підприємства фігурують у семи кримінальних провадженнях, шість з яких зацікавили моніторингову команду. На сайті Єдиного державного реєстру судових рішень «МПБП Стимул» згадується у 135-ти ухвалах/постановах/рішеннях/вироках різних судів України, «КВО-РУМ» — у 30-ти.
«Ці два підприємства фігурують у провадженнях, порушених за фактами привласнення чи розтрати чужого майна та підроблення офіційних документів. Звісно, робити висновки до остаточного рішення суду не можна. Утім, наша команда вбачає великі ризики в тому, що компанії, пов’язані з відбудовою, фігурують у кримінальних провадженнях», — зауважує експертка з моніторингу «Агенції міських ініціатив» Анастасія Моцак.
Під час аналізу Єдиного реєстру судових рішень, команда «Агенції міських ініціатив» виявила провадження, у якому суд першої інстанції виніс вирок щодо засновника «МПБП Стимул». Йдеться про кримінальне провадження №42017271210000042. Його було порушено у квітні 2018 року за ознаками злочинів, передбачених ч. 2 ст. 191 Кримінального кодексу України (привласнення чи розтрата чужого майна, яке було ввірене особі чи перебувало в її віданні) та ч. 1 ст. 366 ККУ (підроблення офіційних документів).
За інформацією досудового розслідування, директор «МПБП Стимул» у липні 2016 року уклав договір з Управлінням капітального будівництва Прилуцької міської ради на виконання капітального ремонту дитячо-юнацької спортивної школи вартістю 1,2 млн грн. До речі, Управлінням капітального будівництва міської ради уклало договір на проведення капітального ремонту ДЮСШ й з підприємством «КВО-РУМ». Вартість цього договору склала 127 тис. грн.
У матеріалах кримінального провадження зазначено: «Директор, знаючи, що будівельно-монтажні роботи на об`єкті в повному обсязі не виконані, з метою привласнення грошових коштів, які виділялися для проведення капітального ремонту ДЮСШ з місцевого бюджету, зловживаючи своїм службовим становищем, в офіційні документи поставив свої підписи та печатку «МПБП Стимул»». Перевірка Державної фінансової інспекції в Чернігівській області підтвердила факт безпідставно завищеної вартості капітального ремонту.
У результаті розгляду цієї справи, у червні 2020 року Прилуцький міськрайонний суд визнав директора підприємства «МПБП Стимул» винним у підробленні офіційних документів і привласненні/розтраті чужого майна. Суд призначив йому покарання у виді 3 років обмеження волі з позбавленням права обіймати посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, в установах та організаціях будь-якої форми власності строком на 3 роки.
Чернігівський апеляційний суд скасував рішення Прилуцького міськрайонного суду, призначивши новий розгляд справи у суді першої інстанції. З того часу пройшло кілька років, але більше інформації про розгляд цієї справи на сайті Єдиного державного реєстру судових рішень не з’явилося.
Окрім цього є ще п’ять кримінальних проваджень, за якими рішення суду в публічному доступі відсутнє:
- Підприємство «МПБП Стимул» мало зробити капітальний ремонт внутрішніх санвузлів Будинку культури в с. Журавка Варвинського району. Вартість робіт склала 495,2 тис. грн. Сторони підписали акти виконаних робіт, підрядник отримав гроші, а пізніше у виконаній роботі директор Будинку культури виявив дефекти. За цим фактом у серпні 2019 року правоохоронці порушили провадження №12019270000000409 за ознаками ч. 3 ст. 191 КК України (привласнення чи розтрата чужого майна, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб).
- У квітні 2017 року підприємство «МПБП Стимул» потрапило на сторінки новин з корупційним скандалом. Тоді Чернігівська обласна громадська організація «Центр політичних студій та аналітики» опублікувала на сайті «ПіК: події і коментарі» матеріал під назвою «Підприємство, яке є фігурантом кримінального провадження, реконструюватиме медичний центр за бюджетні кошти». У матеріалі йшлося про кримінальне провадження №12016270180001508 від вересня 2016 року, порушеного за ознаками ч. 1 ст. 366 Кримінального кодексу України (підроблення офіційних документів). Правоохоронці мали інформацію, що службові особи «МПБП Стимул» ймовірно вчинили підроблення документів під час проведення робіт з реконструкції Ніжинського пологового будинку вартістю 6,9 млн грн.
- На думку поліції в Чернігівській області, посадові особи Прилуцької міської ради, за попередньою змовою з представниками комерційних структур, здійснювали розкрадання бюджетних коштів, виділених на ремонт певних об’єктів у Прилуках. Підрядниками на яких є, серед інших, підприємства «КВО-РУМ» та «МПБП Стимул». За інформацією поліції, роботи на об’єктах виконані частково або зовсім не виконувались. Кримінальне провадження №42022270000000118 було порушено у серпні 2022 року за ознаками ч. 3 ст. 191 Кримінального кодексу України (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб).
- «КВО-РУМ» та «МПБП Стимул» фігурують ще у провадженні №42022270000000242, порушеному в серпні 2022 року за ознаками ч. 3 ст. 191 КК України — привласнення чужого майна, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб. Досудовим розслідуванням установлено, що посадові особи Прилуцької міської ради, за попередньою змовою з представниками комерційних структур, здійснюють розкрадання бюджетних коштів, виділених на поточний ремонт приміщень захисних споруд, укриттів, будівництво спортивного майданчика, капітальний ремонт світлофорів та доріг, закупівлю генераторів для «Пунктів Незламності», «Пункту Обігріву», бомбосховищ, закладів освіти тощо. Підрядними організаціями на цих об’єктах, серед інших, є й ПП «КВО-РУМ» та «МПБП Стимул».
- За інформацією правоохоронців, службові особи «МПБП «Стимул» привласнили державні кошти, виділені на будівництво одного корпусу школи-гімназії та реконструкції іншого корпусу у Прилуках. Підрядник виконав роботи, а Управління ЖКГ Прилуцької міської ради їх прийняло. Але згодом виявилося, що «МПБП «Стимул» начебто допустив низку порушень, які не відповідають документації. За інформацією досудового розслідування, суми робіт, у кошторисах та актах виконаних робіт були значно завищені підприємством. Провадження №42021271210000008 порушено у січні 2021 року за ознаками ч. 2 ст. 191 КК України (привласнення, розтрата або заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовим становищем).
Зауважимо, що будь-яке підприємство, незалежно від розміру, профілю діяльності та форми власності, може відкрито та на законних підставах подавати свою цінову пропозицію в державних тендерах онлайн через публічну торговельну платформу ProZorro та вигравати у них. Якщо юридична особа фігурує у кримінальному провадженні, це не є підставою для заборони брати участь у тендерних процедурах. Попри це сам факт наявності підприємств у матеріалах кримінальних проваджень може говорити про ймовірні ризики процесу відбудови/будівництва
«Агенція міських ініціатив» дотримується правового принципу «презумпції невинуватості». Згідно зі статтею 62 Конституції України, особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду. Отже, ми не стверджуємо, що підприємства та їх службові особи вчинили згадані злочини. Утім, ми занепокоєні кількістю кримінальних проваджень, де фігурують ці два підприємства.
Моніторингова команда громадської організації «Агенція міських ініціатив» надіслала запити до правоохоронних органів з метою уточнення, чи ще тривають розслідування у цих провадженнях, чи правоохоронці їх закрили. Додаткову інформацію по цих підрядникам повідомимо в нових публікаціях.
Нагадаємо, що до переліку об’єктів моніторингу потрапили Чернігівський центр соціально-психологічної реабілітації дітей, хірургічний корпус Чернігівської обласної лікарні, Чернігівський ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою та Чернігівський ліцей. А також дитячий садок «Лісова казка» у селищі Гончарівське, школи у селах Ягідне, Новий Биків, Дорогинка, ліцеї у Носівці, Десні та Талалаївці.
Цей матеріал підготовлено в рамках проєкту «Моніторинг закупівель з відбудови та відновлення об’єктів соціальної інфраструктури по Чернігівській області», що реалізується в межах субгрантового компонента проєкту «Контроль витрат на відновлення», який реалізується за підтримки Європейського Союзу. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю громадської організації «Агенція міських ініціатив» і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу. Проєкт «Контроль витрат на відновлення» впроваджують Центр економічної стратегії, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій та ГО «Технології прогресу».