Команда громадської організації «Агенція міських ініціатив» моніторить процес відбудови зруйнованих унаслідок війни об’єктів соціальної інфраструктури на Чернігівщині. До переліку об’єктів моніторингу потрапило 11 об’єктів. Серед них — хірургічний корпус обласної лікарні. Це один з двох об’єктів моніторингу, які повністю профінансовано.
Відділення щелепно-лицьової хірургії та хірургічної стоматології було значно пошкоджено під час бойових дій на території Чернігова у березні 2022 року. Пошкодженні віконні блоки, двері, покрівля, інженерні комунікації тощо.
У будь-якому капітальному ремонті є кілька етапів:
- Виготовлення проєктно-кошторисної документації;
- Виконання ремонтних робіт.
Отже, “Агенція міських ініціатив” проаналізувала на наявність ризиків підрядників, які виконували ці два види робіт.
Що бралось до уваги під час виявлення ризиків:
- Попередній досвід підрядників, публічна інформація про проєктну організацію;
- Повідомлення в ЗМІ у контексті антикорупційних розслідувань;
- Наявність кримінальних проваджень та судових процесів.
Команда ГО “АМІ” проаналізувала:
- Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань;
- Єдиний державний реєстр судових рішень;
- Платформи по збору та аналізу відкритих даних YouControl, ClarityProject, OpenData;
- Електронну систему публічних закупівель PROZORRO;
- Засоби масової інформації.
Виготовлення проєктно-кошторисної документації
Проєктно-кошторисну документацію (далі — ПКД) для цього медичного закладу повністю робила фізична особа-підприємець (далі — ФОП) Олександр Козир. Загалом на виготовлення різноманітних ПКД між ФОП Козир та лікарнею з 2022 року було укладено 12 договорів через систему PROZORRO на загальну суму 499,2 тис. грн.
Він має майже 32 роки досвіду роботи. За цей час він уклав 61 договір через систему PROZORRO на суму 2,7 млн грн.
«Агенція міських ініціатив» не виявила явних ризиків, пов’язаних з цим постачальником послуг, але моніторингова команда стурбована відсутністю публічності у процесі розробки проєктно-кошторисної документації.
«Першочерговий зведений кошторисний розрахунок на замовлення виготовлення ПКД для хірургічного корпусу був опублікований на платформі DREAM у листопаді 2022 року. Наступна дія, опублікована в публічному доступі, з’явилася через рік. Йдеться про договір між сторонами, але вже на корегування наявного ПКД. Вартість корегування склала 49,7 тис. грн, його оплатила лікарня. Згідно з договором, ФОП мав відкорегувати попередні документи упродовж 10 днів»,— говорить експертка з моніторингу «Агенції міських ініціатив» Анастасія Моцак.
На думку Анастасії Моцак існує вірогідність, що першочергові роботи з виготовлення ПКД були включені у якийсь з інших 12 договорів між сторонами.
Замовники часто практикують таку схему роботи. Спочатку замовляють ПКД на весь об’єкт, об’єднуючи в одному кошторисі різні поверхи/відділення. А вже у процесі роботи виникає потреба у додаткових видах робіт. Утім, моніторингова команда «Агенції міських ініціатив» не може ані стверджувати, ані виключати, що в неопублікованих документах є що приховувати.
Ремонт хірургічного корпусу
Договір на виконання капітального ремонту уклали Управління капітального будівництва Чернігівської обласної державної адміністрації та ТОВ «ТЕПЛОСПЕЦСЕРВІС» наприкінці вересня 2023 року. До кінця квітня 2024 року роботи виконані в повному обсязі.
«ТЕПЛОСПЕЦСЕРВІС» має 8 років досвіду. Через електронну систему публічних закупівель PROZORRO було укладено 268 договорів на суму 70,6 млн грн.
Ця компанія не фігурує у кримінальних провадженнях, але вона згадується на сайті «Наші гроші» у журналістському матеріалі «Лікарня з Чернігівщини без тендеру замовила ремонт укриття за понад 5 мільйонів». Йдеться там про те, що Корюківська центральна районна лікарня без використання PROZORRO уклала угоду з ТОВ «Теплоспецсервіс» на капітальний ремонт укриття. Роботи мають завершитися до кінця 2024 року, тож про позитивні чи негативні результати цього рішення лікарні говорити зарано.
Що відремонтовано в хірургічному корпусі?
Роботи у хірургічному корпусі Чернігівської обласної лікарні профінансовано з Фонду ліквідації наслідків збройної агресії. У 2023 році у розмірі 7,67 млн грн, у 2024 — 1,4 млн грн.
Капітальний ремонт включив оздоблювальні роботи, ремонт покрівлі, опалення, водопостачання та каналізації, електротехнічні роботи, монтаж системи протипожежного захисту та кабельної мережі, монтаж медичного обладнання та внутрішніх мереж.
«Важливо не лише ремонти робити, а й закупати обладнання для об’єктів відбудови. Тим паче, що головний принцип відбудови України: відбудувати краще, ніж було. На закупівлю медичного обладнання загалом було виділено 2, 7 млн грн. Чернігівська обласна лікарня — гарний приклад дотримання цього принципу», — зазначає експертка з моніторингу «Агенції міських ініціатив» Анастасія Моцак.
На цьому етапі моніторингу команда громадської організації «Агенція міських ініціатив» не виявила ризиків, пов’язаних з відбудовою цього об’єкта. Об’єкт повністю профінансований, а підрядники не були замішані у криміналі.
Нагадаємо, що до переліку об’єктів моніторингу потрапили Чернігівський центр соціально-психологічної реабілітації дітей, хірургічний корпус Чернігівської обласної лікарні, Чернігівський ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою та Чернігівський ліцей. А також дитячий садок «Лісова казка» у селищі Гончарівське, школи у селах Ягідне, Новий Биків, Дорогинка, ліцеї у Носівці, Десні та Талалаївці.
Цей матеріал підготовлено в рамках проєкту «Моніторинг закупівель з відбудови та відновлення об’єктів соціальної інфраструктури по Чернігівській області», що реалізується в межах субгрантового компонента проєкту «Контроль витрат на відновлення», який реалізується за підтримки Європейського Союзу. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю громадської організації «Агенція міських ініціатив» і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу. Проєкт «Контроль витрат на відновлення» впроваджують Центр економічної стратегії, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій та ГО «Технології прогресу».