У рамках моніторингу відбудови Чернігівщини команда громадської організації «Агенція міських ініціатив» перевіряє, як процес відновлення зруйнованих через війну приміщень, так й освітніх об’єктів, де створюються укриття.
Тож нашу увагу привернули ремонтні роботи у найпростішому укритті Носівського ліцею №5. У цьому закладі навчаються 520 дітей та працюють 72 людини.
У будь-якому капітальному ремонті є кілька етапів:
- Виготовлення проєктно-кошторисної документації;
- Виконання ремонтних робіт.
Отже, «Агенція міських ініціатив» проаналізувала на наявність ризиків підрядників, які виконували ці два види робіт.
Що бралось до уваги під час виявлення ризиків:
- Попередній досвід підрядників, публічна інформація про проєктну організацію;
- Повідомлення в ЗМІ у контексті антикорупційних розслідувань;
- Наявність кримінальних проваджень та судових процесів.
Команда ГО «АМІ» проаналізувала:
- Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань;
- Єдиний державний реєстр судових рішень;
- Платформи по збору та аналізу відкритих даних YouControl, ClarityProject, OpenData;
- Електронну систему публічних закупівель PROZORRO;
- Засоби масової інформації.
Виготовлення проєктно-кошторисної документації для ремонту укриття
Для виготовлення ПКД відділ освіти, сім’ї, молоді та спорту Носівської міської ради у квітні 2023 року уклав договір із приватною фірмою «АРХБУДСЕРВІС». Вартість робіт склала 38,2 тис. грн. Профінансовано роботи коштом місцевого бюджету.
Що відомо про фірму «АРХБУДСЕРВІС»?
Вона має 24 роки досвіду. За цей час укладено 102 договори на загальну суму 5,5 млн грн. Фірма згадується у кількох корупційних скандалах.
По-перше, ще до початку повномасштабного вторгнення Управління капітального будівництва Чернігівської міської ради уклало договір з «АРХБУДСЕРВІС» на виготовлення проєктно-кошторисної документації для виконання ремонту спортивної зали у школі №7. Але! Сам ремонт було завершено за 5 днів до підписання угоди на коригування проектно-кошторисної документації для здійснення ремонту. Про це детальніше ви можете дізнатися у матеріалі журналістів Суспільне Чернігів «Чому тендер на ремонт шкільної спортзали у Чернігові оголосили після проведення робіт?».
«На жаль, інформації про перебіг цієї ситуації у публічному доступі більше немає. Не відображена вона й у Єдиному державному реєстрі судових рішень. Тож наразі невідомо, чим закінчилась ця ситуація. Тому ми надіслали запит щодо отримання інформації до відповідних правоохоронних органів. Додаткову інформацію повідомимо згодом», — зауважила експертка з моніторингу громадської організації «Агенція міських ініціатив» Анастасія Моцак.
По-друге, фірма «АРХБУДСЕРВІС» розробляла проєктно-кошторисну документацію для реконструкції кінотеатру «Літній» під спортивну залу у Новгород-Сіверському. Цей об’єкт теж потрапив у скандал.
Постачальник, який виконував ремонтні роботи — ТОВ «СЛАВ ЕКО БУД» — фігурує у кримінальному провадженні з розкрадання державних коштів. На думку правоохоронних органів, у грудні 2019 року товариство вступило в злочинну змову з чиновником з Управління капітально будівництва Чернігівської ОДА. Тож суд зобов’язав підприємство «АРХБУДСЕРВІС» надати йому документи по цьому об’єкту реконструкції.
Напряму фірма «АРХБУДСЕРВІС» наразі не є відповідачем у кримінальних провадження, але варто звертати особливу увагу на підрядників, які виконують роботи для скандальних об’єктів.
Ремонт найпростішого укриття у Носівському ліцеї
Ремонт укриття профінансовано коштом місцевого бюджету. Вартість робіт склала 2,16 млн грн. Договір на ремонтні роботи уклали відділ освіти, сім’ї, молоді та спорту Носівської міської ради та приватне підприємство «ДОБРОБУТ 2019».
Що відомо про підприємство «ДОБРОБУТ 2019»?
Приватне підприємство «ДОБРОБУТ 2019» має 5 років досвіду. За час існування воно уклало 52 договори на PROZORRO на суму 24 млн грн.
«ДОБРОБУТ 2019» також фігурує у кримінальному провадженні №42021271180000004, порушеному у січні 2021 року за ознаками частини 3 статті 191 Кримінального кодексу України — привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб.
У матеріалах йдеться про те, що опрацювавши сайт PROZORRO, прокурор Носівського відділу Ніжинської місцевої прокуратури виявив факт привласнення бюджетних коштів службовими особами приватного підприємства «Добробут 2019». За даними правоохоронців, це сталося під час капітального ремонту їдальні Володьководівицької школи у Носівській громаді.
За даними досудового розслідування, між відділом освіти, сім`ї, молоді та спорту Носівської міської ради та підприємством «Добробут 2019» було укладено два договори підряду на виконання робіт у Володьководівицькій школі — на 977,8 тис. грн та 469,9 тис. грн.
Однак, наша команда не знайшла ці договори на сайті сайт PROZORRO. За словами експертки з моніторингу Анастасії Моцак, якби ці документи були туди підвантажені, то вони б там і залишились.
«Щоб закупівля потрапила у категорії допорогової (тобто без оголошення додаткового тендеру), сума обох договорів не має перевищувати сумарно 1,5 млн грн. У цій закупівлі навіть вартість другого договору не перевищує 50% від вартості першого договору. Направду, цієї вимоги мало хто дотримується. Взагалі така ситуація з укладанням других договорів після проведення тендерів — часта практика, адже в процесі роботи можуть виникати додаткові витрати. Але точно вказати причину складно через те, що обидва договори, зведені кошториси, локальні кошториси та підсумкові відомості ресурсів відсутні в публічному доступі», — сказала експертка з моніторингу Анастасія Моцак.
У реєстрі судових рішень остання ухвала у рамках розгляду цієї справи датується травнем 2023 року. У ній було ухвалено рішення на проведення огляду їдальні. Після чого жодні документи в реєстрі не з’являлися. Тобто остаточного рішення у справі Ніжинський міськрайонний суд не виніс.
Який ремонт виконано?
За інформацією Носівської міської ради, поточний ремонт укриття у закладі виконаний повністю. Роботи почалися в листопаді, а завершилися у грудні 2023 року.
Для підвищення експлуатаційних властивостей підвального приміщення виконано такі види робіт:
- улаштування чотирьох виходів з підвальних приміщень, встановлено поручні у вхідних зонах;
- встановлення трьох протипожежних дверей;
- електроосвітлення приміщень світлодіодними лампами;
- фарбування стін та стель, улаштування підлоги;
- встановлення системи пожежної сигналізації.
«Агенція міських ініціатив» дотримується правового принципу «презумпції невинуватості». Згідно зі статтею 62 Конституції України, особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду. Отже, ми не стверджуємо, що підприємства та їх службові особи вчинили згадані злочини. Утім, ми занепокоєні кількістю кримінальних проваджень та скандалів, де фігурують ці підприємства.
Команда громадської організації «Агенція міських ініціатив» зацікавлена у прозорому моніторингу. Відтак ми готові опублікувати позиції фірми «АРХБУДСЕРВІС» та підприємства «ДОБРОБУТ 2019» (у разі їх бажання) на сайті та на сторінках у соцмережах ГО «Агенція міських ініціатив».
ЧИТАТИ ТАКОЖ: Чи є гроші на відбудову Чернігівщини?
Нагадаємо, що до переліку об’єктів моніторингу потрапили Чернігівський центр соціально-психологічної реабілітації дітей, хірургічний корпус Чернігівської обласної лікарні, Чернігівський ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою та Чернігівський ліцей. А також дитячий садок «Лісова казка» у селищі Гончарівське, школи у селах Ягідне, Новий Биків, Дорогинка, ліцеї у Носівці, Десні та Талалаївці.
Цей матеріал підготовлено в рамках проєкту «Моніторинг закупівель з відбудови та відновлення об’єктів соціальної інфраструктури по Чернігівській області», що реалізується в межах субгрантового компонента проєкту «Контроль витрат на відновлення», який реалізується за підтримки Європейського Союзу. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю громадської організації «Агенція міських ініціатив» і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу. Проєкт «Контроль витрат на відновлення» впроваджують Центр економічної стратегії, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій та ГО «Технології прогресу».