Серед 868 депутатів 16 міських рад, діяльність яких моніторилася у рамках всеукраїнської громадської кампанії “Атестація депутатів місцевих рад”, 13% не виконують законодавчо визначеного обов’язку щодо прийому виборців. 39 депутатів Чернігівської міської ради (з 42) проводять прийоми громадян. Про це під час пресконференції 9 чеврня у місті Чернігові розповіли експерти кампанії.
Як розповіла координаторка громадської кампанії у Чернігові Тетяна Романова, впродовж лютого-березня команда ініціативи «Атестація депутатів місцевих рад» здійснювала моніторинг прийому громадян депутатами восьмого скликання Чернігівської міської ради.
З 42 депутатів вдалось підтвердити прийом у 39 обранців. У порівнянні з депутатами сьомого скликання, показник здійснення прийому знаходиться на вищому рівні. Станом на березень 2021 року суттєво оновилось наповнення профайлів депутатів. Більшість депутатів публікують номер телефону, електронну пошту, адреси здійснення приймалень та графіки здійснення прийому виборців. Варто зазначити, що ці зміни відбулись вже в ході моніторингу, комунікації з міською радою та депутатами, які враховували усні рекомендації і наповнили свої профілі необхідною інформацією.
39 обранців проводять прийом виборців, що становить 93% депутатського корпусу, у двох з них (Вікторія Лазаренко та В’ячеслав Летута) графік особистого прийому відрізняється від загального – необхідно попередньо записуватись для особистого прийому з депутатом. Але регулярний прийом виборців здійснюють помічники депутатів.
Тільки по трьом депутатам не вдалося підтвердити прийом громадян, адже за вказаними адресами приймальні були зачинені, а контактні телефони не відповідали та залишались без зворотного зв’язку – Віталій Голець, Віктор Сехін та Дмитро Митрофанов. У випадках, коли не вдалося підтвердити факт прийому громадян депутатами з першого разу, представники Агенції міських ініціатив відвідували такі приймальні другий і третій рази.
Абсолютно всі депутати Чернігівської міської ради вказали свої контактні дані на сайті Чернігівської міської ради. І тільки у трьох депутатів ці контактні дані не були підтверджені, адже за час проведення моніторингу моніторам не вдалося по ним зв’язатись з депутатами.
Переважна більшість депутатів вказують в своїх профілях таку фразу, як «за попередньою домовленістю» замість зазначення графіку прийому виборців і в деяких випадках замість вказання адреси.
Також депутати нерідко комунікують з громадянами через соціальні мережі, окрім сайту міської ради: пишуть про прийом виборців, про результати своєї депутатської діяльності та про результати комунікацій з виборцями. Така практика здебільшого використовується серед депутатів, які вперше отримали депутатські повноваження. До речі, «новенькі» депутати часто намагаються бути активними і помітними суспільству.
Перше місце по тематиці звернень займають питання матеріальної допомоги, житлово-комунального господарства, благоустрою міста, охорони здоров’я, в меншій мірі – юридична допомога, освіта.
Серед всіх 42х депутатів семеро здійснюють прийом виборців на робочому місці в комерційній установі. Дев’ять депутатів займають переважно керівні посади у структурних підрозділах або комунальних закладах Чернігівської міської ради. Відповідно в їх профілях вказано, що вони здійснюють прийом виборців на своїх робочих місцях в підрозділах або в комунальних установах Чернігівської міської ради. Це директори шкіл, начальники управлінь культури та освіти, керівники комунальних підприємств.
Користуються приміщенням партії дев’ять депутатів. Це фактично дві партії, які представлені в Чернігівській міській ради: «Рідний дім», «Наш край» і з недавніх пір – «Європейська Солідарність». Семеро депутатів (Роман Резнік, Артем Тарасенко, Андрій Дериземля, Володимир Коваленко, Ірина Соломаха, В’ячеслав Летута, Вікторія Лазаренко) здійснюють прийом виборців в самостійно організованому приміщенні виключно для депутатських потреб. А Павло Гармаш, Марина Рейко, Ігор Мандровний та Юрій Тарасовець на момент здійснення моніторингу не мали приміщення для прийому виборців з різних причин, але прийом виборців здійснюють у різний спосіб (зустрічі у дворах, на окрузі, по телефону або через соціальні мережі). Наприклад, такі депутати як Павло Гармаш та Ігор Мандровний зазначили, що ще шукають приміщення для організації громадської приймальні. Марина Рейко та Ігор Мандровний в той же час зазначили, що звертались до міської ради з проханням виділити приміщення для прийому виборців, але за їх словами міська рада відмовила їм в цьому проханні. А Юрій Тарасовець після моніторингу відкрив свою приймальню та вказав коректну адресу її на сайті Чернігівської міської ради.
17 депутатів з 42х мають зовнішнє позначення громадської приймальні – вивіска про громадську приймальню із зазначенням прізвища та ім’я депутата або назви партії (якщо це партійний офіс). Решта депутатів не мають ніяких зовнішніх позначень про те, що це громадська приймальня.
З повним текстом узагальнення практик здійснення прийому громадян депутатами міських рад обласних центрів та міста Києва можна ознайомитися за посиланням.
Повний текст звіту щодо здійснення прийому громадян депутатами Чернігівської міської ради розміщений за посиланням.
Моніторинг здійснення прийому громадян депутатами 15 міських рад обласних центрів: Вінниці, Івано-Франківська, Києва, Кропивницького, Луцька, Львова, Миколаєва, Одеси, Полтави, Рівного, Сум, Харкова, Херсона, Хмельницького, Черкас та Чернігова, а також Києва, – проводився у період з 1 лютого 2021 р. по 31 березня 2021 р. представники громадської кампанії «Атестація депутатів місцевих рад».
Контакти: ГО «Агенція міських ініціатив», (097) 606 70 96, goami.info@gmail.com
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням.
За постійними оновленнями кампанії можна слідкувати:
На веб-платформі Атестація депутатів місцевих рад
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація»