В Чернігові презентували практики звітування, що використовують депутати Чернігівської міської ради.
За 4-й рік повноважень прозвітували всього 9 із 42 депутатів Чернігівської міської ради. Всі вони оприлюднили власні звіти на сайті міської ради. Із них троє депутатів провели публічне звітування. Решта розмістили свій звіт у відкритому доступі – на сайті міської ради» – розповіла Тетяна Романова, виконавчий директор ГО «Агенція міських ініціатив».
Громадська організація «Агенція міських ініціатив» вже декілька років відстежує те, як депутати звітують перед виборцями. Була відзначена тенденція до щорічного зменшення кількості тих депутатів, які оприлюднюють власні річні звіти. Якщо за перший-другий рік діяльності відзвітували одиниці депутатів, то на четвертому році таких виявилось трохи більше, але все ж таки далеко не всі депутати.
Експерти Агенції міських ініціатив проаналізували сайт Чернігівської міської ради на предмет наявності персональних звітів обранців. Більшість із місцевих депутатів не звітувала взагалі і тільки 4 депутатів звітували щорічно протягом 3х років: Віктор Тарасов (фракція «Демальянс»), Ірина Березинець (фракція Радикальної партії Олега Ляшка), Сергій Вакуленко та Володимир Козир (фракція «Наш край»). Їх звіти є за 2017, 2018 та 2019 роки. Натомість інформація щодо звітування за 2016 рік на сайті по всім депутатам відсутня.
Також за 3 роки замість 4 є колективний звіт фракції «Об’єднання Самопоміч» — за 2016, 2018 та 2019 роки.
Двічі звітувався Вячеслав Летута (фракція «Блок Петра Порошенка») та позафракційний депутат Сергій Кирієнко – за 2017 та 2019 роки. Звіт за один рік подав Андрій Дериземля (фракція «Блок Петра Порошенка»), Лариса Кадіна (фракція «Батьківщина») – за 2017 рік. А Олександр Тимошенко (фракція «Об’єднання Самопоміч») та Роман Старіков (фракція «Блок Петра Порошенка») прозвітувались тільки за 2019 рік.
Віталій Козирев (фракція «Об’єднання Самопоміч») став депутатом лише у 2020 році, тому звітів про його роботу на сайті ради ще немає.
Тобто за 2017 рік відзвітувалось 8 депутатів: Лариса Кадіна, Вячесла Летута, Андрій Дериземля, Віктор Тарасов, Сергій Вакуленко, Володимир Козир, Ірина Березинець та Сергій Кирієнко. За 2018 рік – всього 4 депутатів: Сергій Вакуленко, Володимир Козир, Віктор Тарасов та Ірина Березинець.
Лідером за кількістю звітів став 2019 рік, адже в цьому році за депутатську діяльність відзвітувалось аж 9 депутатів Чернігівської міської ради: Ірина Березинець, Сергій Вакуленко, Віктор Іванченко, Володимир Козир, Вячеслав Летута, Роман Старіков, Віктор Тарасов, Олександр Тимошенко, Сергій Кирієнко. Серед них тільки троє провели публічне звітування, тобто звітування відбулось на відкритій зустрічі з громадянами. До числа таких депутатів потрапив Олександр Тимошенко, Сергій Вакуленко та Володимир Козир.
Всього в Чернігівській міській раді налічується 42 депутати.
«У своїх звітах депутати приділяють значну увагу зверненням громадян, ремонтам доріг та будинків, встановленню майданчиків та лавочок. Разом з тим, депутати майже не згадують про свою роботу під час пленарних засідань, засідань постійних комісій, хід виконання рішень ради та свою участь в обговоренні, прийнятті та організації виконання рішень ради та її органів. Звіти переважно лаконічні, містять лише цифри та загальні тези про те, на що була спрямована діяльність депутата. У звітах переважно не зазначається, як прийняті радою рішення були реалізовані на практиці, як вони вплинули на розвиток міста, якою була особиста участь депутата у прийнятті тих чи інших рішень (участь у голосуваннях). Також, депутати не звітують про використання коштів депутатського фонду», – сказала Тетяна Романова.
За словами експертів Агенції міських ініціатив, вони звертались до депутатів з пропозиціями провести он-лайн звітування в соціальних мережах під час карантину. Проте, депутати не користались таким досить ефективним на сьогоднішній день ресурсом.
Окрім цієї інформації, спікерка оголосила про старт кампанії «Вимагаємо звіту». В межах ініціативи планується збір думок небайдужих громадян, щоб повідомити депутатів міської ради про свою зацікавленість в звіті з їх роботи.
Активісти закликали небайдужих громадян заповнити форму онлайн, щоб повідомити місцевих депутатів про свою зацікавленість.
Кампанія «Вимагаємо звіту» є частиною більш широкої громадської кампанії «Атестація депутатів місцевих рад», в межах якої серед громадян також будуть поширювати інформацію про те, хто з місцевих депутатів відзвітував про свою діяльність за результатами 4-х років повноважень, а також якими є практики звітування депутатів міських рад 15-ти обласних центрів та міста Києва.
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням.
Слідкуйте за оновленнями:
На веб-платформі Атестація депутатів місцевих рад
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація»