Інклюзивність і комфорт навіть в укритті: досвід чернігівського ліцею №22

Опубліковано: 07.07.2025 Позначки: ,

На базі укриття в Чернігівському ліцеї №22 облаштовано укриття, в якому створено освітній хаб. Ремонт виконано в межах Швейцарсько-українського проєкту DECIDE – “Децентралізація для розвитку демократичної освіти”, ГО DOCCU у партнерстві з Чернігівською міською радою.


Під час воєнних дій установа не постраждала, але укриття потребувало покращення. Які зміни відбулися, моніторинговій команді відбудови “Агенції міських ініціатив” показала директорка ліцею №22 Вікторія Пекур.

Так приміщення виглядало до початку ремонту:

Тепер так:

У межах проєкту демонтовані старі й становлено нові перегородки, облаштовано санвузол; улаштовано освітлення та підлогу, встановлено вентиляційне обладнання. У відремонтованих приміщеннях створено освітні центри. Роботи відбулися у лютому-серпні 2024 року. Донор сплатив за ремонт та обладнання укриття 4,1 млн грн.

Ще 364 тисячі грн Чернігівська міська рада сплатила за забезпечення резервного джерела живлення в укритті.

На територію ліцею можна потрапити без клопоту. Асфальтне покриття рівне, глибоких вибоїн не має. Місця достатньо для того, аби розминулися людині на кріслі колісному та/або з дитячими візочками.

Біля одного з входів у навчальний заклад встановлено пандус для маломобільних груп населення. Поручні встановлені з обох боків та мають дві рівні висоти. Передбачений майданчик для маневрування на кріслі колісному.

Двері мають також достатню ширину для того, аби ними змогли користуватися маломобільні групи населення. Поручні на сходах встановлені з обох сторін.

Всередині широкі похилі коридори, переважно без поріжків.

У підвалі передбачений електричний сходовий підіймач із вбудованим кріслом. Це — мобільний пристрій для забезпечення безпеки переміщення маломобільних людей. Він оснащений гусеничним приводом і вбудованим кріслом. На ньому можна транспортувати на сходинках маломобільних людей.

У вбиральні в укритті виконано переважну більшість вимог безбар’єрності. Є поручні біля унітаза, легкий доступ до раковини (не встановлено додаткові стійки), змішувач можна включити однією рукою, немає поріжків у дверному отворі.

У ліцеї є частково інклюзивна вбиральня на першому поверсі. Ремонтні роботи ще тривають.

На території навчального закладу є стоянка для велосипедів, зона для паркування.

Моніторингова команда виявила, що у школі частково дотримано вимоги безбар’єрності.

“Значна увага в закладі приділена питанням безбар’єрності: встановлено пандус із поручнями, вхід широкий, є електричний сходовий підіймач, інклюзивна вбиральня. Водночас окремі елементи — зокрема, інформаційні позначки шрифтом Брайля та кнопка виклику наразі відсутні, пандус лише один”, — підкреслює експертка з моніторингу “Агенції міських ініціатив” Ірина Ворох.

Для забезпечення повної відповідності нормам безбар’єрності об’єкт потребує додаткового фінансування.

Вкотре хочемо акцентувати, що наша команда усвідомлює, що в навчальному процесі школярі на кріслі колісному переважно супроводжуються вчителями. Утім, до маломобільних груп можуть належати не лише люди на кріслі колісному, а й люди з тимчасовою маломобільністю (травми, хвороби або інші тимчасові стани), й ті, хто протягом певного часу можуть бути неуважними (стрес, тривога, відсутність сну тощо). Тобто будь-хто з нас. Будь-яка дитина чи вчитель можуть потребувати використання пандусів, поручнів та зручних змішувачів.


Цей матеріал підготовлено в рамках проєкту “Моніторинг відбудови та відновлення на місцях: об’єкти соціальної інфраструктури”, що реалізується в межах субгрантового компонента проєкту “Контроль витрат на відновлення”, який реалізується за підтримки Європейського Союзу. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю громадської організації “Агенція міських ініціатив” і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу. Проєкт “Контроль витрат на відновлення” впроваджують Центр економічної стратегії, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій та ГО Технології Прогресу.

Контакти


Ми творимо себе для міста,
а місто – для себе!

 

Нас можна знайти:
Україна, м. Чернігів, вул. Преображенська, 12

Зателефонувати нам:
+380931234567
+380991765432

Або написати:
goami.info@gmail.com