Створили публічні простори у п’яти громадах Чернігівщини

В Чернігівській області досі замало публічних просторів, де місцеве населення може проводити важливі освітні, соціальні, культурні, психологічні, безпекові та інші заходи. Тому команда «Агенції міських ініціатив» надала громадам можливість облаштування публічних просторів.

Органи місцевого самоврядування з місцевими мешканцями/-ками мають будувати ефективну комунікацію та налагоджувати взаємозв’язок «влада-громада». Завдяки спільному створенню публічних просторів органи місцевого самоврядування отримали шанс згуртувати населення та залучити їх до прийняття участі у житті громади.
Аби обрати зацікавлені у створенні просторів громади, команда «Агенції міських ініціатив» оголосила конкурс.
Головні умови для створення просторів: мотивація органів місцевого самоврядування, громади прикордонні та/або постраждалі унаслідок війни, готовність до співфінансування та забезпечення сталості проєкту, доступність приміщення для громадян, закріплення за простором відповідальних осіб.
Майже кожна друга громада області долучилася до участі у цьому конкурсі. На одне місце претендували одразу 6 територіальних громад Чернігівщини.
У результаті чого комісія відібрала п’ять громад — Тупичівська (с. Вихвостів), Киїнська, Гончарівська (с. Смолин), Сосницька (с. Чорнотичі), Новобасанська. Вони отримали для просторів обладнання на суму в розмірі 280 000 гривень.

Вивчення потреб громадян та розробка майбутніх дизайнів публічних просторів

Яким має бути публічний простір та його наповнення? Ми запитували у місцевого населення під час проведення з фокус-групових досліджень та онлайн-опитування. Думка населення важлива, адже саме воно буде тут організовувати та відвідувати різноманітні заходи.
Організація кінопоказів, молодіжних активностей (гуртки, майстер-класи, настільні ігри), комунікація з місцевою владою, кінопокази, університет третього віку — найпопулярніші запити учасників опитування. Серед обладнання вони зазначали проєктори, комп’ютерну техніку, функціональні меблі, ігри тощо.
Агенція запросила дизайнера, який змоделював все почуте від місцевого населення.
Дизайн приміщення — один з перших кроків на шляху до втілення задуму місцевих мешканців. Вони доєднувалися до обговорення функціонування майбутнього простору в онлайн та офлайн форматах. Участь в заходах брали і молодь, і люди старшого віку. Кожен вніс частинку себе.
Наша принципова позиція — люди у громаді вирішують, що буде у просторі, а не ми вирішуємо за них, як їм буде краще. Наша команда разом з залученими експертами підказуємо, ділимося досвідом, розповідаємо про успішні та провальні практики створення просторів у різних громадах України тощо. Лише так ми будемо впевнені, що простором будуть користуватися місцеві мешканці часто та з задоволенням.
Звісно, що 280 тисяч гривень покривають лише частину потреб. Однак, суть проєкту не лише у створені простору як такого. Мета — навчити людей об’єднуватися навколо спільної ідеї та брати на себе відповідальність за рішення, які вони ухвалюють.
Мешканці громади — це дуже потужна сила, яка може взятися за руки та досягти шаленого результату. Зокрема, вони можуть продовжити наповнювати цей простір, подаючи заявки на інші грантові конкурси. Під час обговорень концепції майбутнього простору наша команда чула багато чудових ідей, які варто втілювати в життя.
Отже, «Агенція міських ініціатив» свідомо залишає для місцевого населення поле для діяльності. Громадяни отримали поштовх і можуть у майбутньому об’єднуватися заради нових проєктів, які будуть реалізовані у новоствореному просторі. А цей дизайн — це мета, до якої прагнуть місцеві мешканці.
Нам приємно, що саме наша команда допомогла п’ятьом громадам створити простори. В частині з цих громад приміщення простоювали роками й ніхто не брався за те, щоб створити там щось.

Вихвостівський публічний простір

Це — фото приміщення колишньої майстерні, де школярі села Вихвостів Тупичівської громади колись займалися трудовим навчанням. Останні роки воно фактично використовується як склад.
Саме завдяки нашому проєкту воно перетворилося на публічний простір.
Село Вихвостів відоме тим, що там багато дітей та молоді. У багатьох родинах понад 3 дитини. Утім, школярі не мали обладнаного приміщення, де вони могли б збиратися для позаурочного проведення часу. Таке приміщення конче потрібне й дорослому населенню громади.
Там можна організовувати гуртки, тренінги, публічні консультації органів місцевого населення з громадою, кінопокази, виставки, ярмарки, молодіжний центр, університет 60+ тощо.
Якщо ви бачили, як у травні 2024 року летить пилюка з колишньої майстерні біля школи у с. Вихвостів, то знайте, що то місцеве населення завітало на толоку з облаштування майбутнього публічного простору. Пилюка була така, що учасники заходу вдягали маски.
За умовами проєкту, органи місцевого самоврядування та місцеве населення мало долучатися до процесу створення цього простору. Як? Коштами, ідеями, своїм часом тощо.
Зрештою, у Тупичівській громаді відкрив свої двері оновлений молодіжний простір. На урочисте відкриття завітали майже всі, хто був залучений до процесу створення цього простору.
«Створення простору у Вихвостові було одним з найважчих. І саме тому я хочу подякувати Миколі та Наталі Силенкам за те, що ви не боїтеся мріяти. За те, що закачали рукава, взяли ломи та зірвали підлогу, що зібрали таку величезну кількість людей на толоку, мотивували молодь долучатися до ремонту та прибирання. Я пишаюся, що ваша громада взяла участь у цьому проєкті. І мені приємно, що у день відкриття у просторі одразу був запланований тренінг з психології», — сказала виконавча директорка громадської організації «Агенція міських ініціатив» Тетяна Романова.
Завітала на захід й голова Тупичівської громади Лариса Шовкова. Вона розповіла, як керівництво громади шукало можливості залучити фінансування на нову підлогу в цьому просторі. Адже, за умовами проєкту, громада мала долучитися до створення простору.
Зараз це практично єдине місце у Вихвостові, де можуть збиратися місцеві жителі.

Чорнотинський публічний простір

У Чорнотичах Сосницької громади також зібралося чимало активних людей для обговорення концепції простору.
Так приміщення виглядало до толоки та ремонту:
У Чорнотичах відбулася толока, під час якої місцеві мешканці приводили до ладу старе занедбане приміщення.
У рамках цього проєкту має налагодитись взаємозв’язок влада-громада шляхом спільного створення публічних просторів, підвищитись рівень комунікації в громаді та довіри населення до органів місцевого самоврядування.
Люди об’єднали свої зусилля заради того, щоб у цьому приміщенні швидше з’явився публічний простір.
Вони з’єднали три невеликі кімнати в одну, зняли шпалери, винесли старі меблі та навіть облаштували клумбу. Кожен з учасників цього процесу відчув свою дотичність до процесу.
Молодь отримала сучасну техніку, яка допоможе в самореалізації.
Створення простору в Чорнотичах було викликом, але завдяки спільним зусиллям все вдалося. Нам було приємно співпрацювати з місцевими жителями, які буквально ламали стіни, щоб об’єднати кілька маленьких кімнат у простір. У день відкриття тут діти вже грали в настільні ігри.
«Дякую Вірі Гордієнко за те, що вона займалася створенням цього простору. Ми знаємо, наскільки важко створювати щось з нуля, як шукати однодумців, які долучаться ідеями, руками та добрим словом. Нам разом це вдалося!», — сказала Тетяна Романова.
На захід також завітав голова Сосницької громади Андрій Портний, який підкреслив значення цього простору для громади. Селищна рада долучилася до співфінансування та допомогла з ремонтом і заміною вікон.
Простір став єдиним місцем у Чорнотичах, де можуть зустрічатися місцеві жителі. Він орієнтований на молодь і дітей, тут проходитимуть освітні заходи у позашкільному форматі. Водночас техніка дозволяє влаштовувати виїзні кінопокази у різних населених пунктах громади.

Смолинський публічний простір

Так приміщення виглядало до ремонту:

У нашої команди часто запитували, чи на часі зараз створення публічних просторів. Звісно, так! Мешканці громад мають мати такі приміщення, де вони можуть зібратися для розв’язання важливих проблем, перегляду кіно, гри в інтелектуальні настільні ігри чи на музичних інструментах.

Там можуть відбуватися зустрічі з психологами, юристами, іншими запрошеними експертами. Такі локації згуртовують населення громади, там можна знайти підтримку та однодумців.

Мешканці села Смолин зібралися на толоку, аби пришвидшити процес створення публічного простору. Залучення громадян до участі у створенні публічного простору — одна з найголовніших вимог проєкту.
Завдяки спільним зусиллям громадської організації «Агенція міських ініціатив», Гончарівської селищної ради та активних жителів села Смолин, стара бібліотека перетворилася на сучасний багатофункціональний простір для всіх мешканців.
В умовах війни, коли багато приміщень громади зруйновані, це місце стає символом відновлення, підтримки та творчої взаємодії.
На урочисте відкриття зібралися всі, хто брав участь у створенні цього унікального простору. Одна з найактивніших учасниць приготувала смачний медовик, додавши тепла до атмосфери події. Під час дружнього спілкування за кавою та чаєм учасники ділилися планами щодо подальшого розвитку простору.
Староста Смолинського старостинського округу Іван Смирнов також наголосив на важливості цього простору для громади. Тепер тут люди зможуть комфортно збиратися, творити та втілювати свої мрії.

Киїнський публічний простір

Голова Киїнської сільської ради Андрій Головач розказав, як постраждала громада під час бойових дій у лютому-березні 2022 року. Приміщення комунального закладу «Центр дозвілля молоді» також зазнало руйнувань. Ремонтували його як коштом громади, так й за допомогою фінансування міжнародних організацій. Команда «Агенції міських ініціатив» допомогла створити тут простір.
Молодь отримала чимало техніки, яка допоможе їм реалізувати свої ідеї. Наразі це чи не єдине місце, де можна збиратися місцевим мешканцям. Саме тому там було вирішено створити публічний простір.
Він розрахований на молодь, адже під час опитування мешканців громади більшість учасників зазначили, що хотіли б бачити там дитячі гуртки, можливість грати в настільні ігри, проводити зустрічі влади з громадою, кінопокази та творчі вечори. Водночас доросле населення теж може проводити там свої заходи.
На відкритті простору учасники заходу мали можливість намалювати на ватманах те, що вони б ще хотіли додати до простору у майбутньому. Ідеї були різноманітні: від 3D-принтера до батута, від озеленення простору до басейну та обладнаного спортивного поля поруч.

Новобасанський публічний простір

У вишиванках із піснями, жареним салом у пательні та цементом на обличчях пройшла толока у Новій Басані. Місцевий актив зібрався, аби прибрати у коридорі, який веде до майбутнього публічного простору.
Толока — традиційна українська форма громадської взаємодопомоги, вона згуртовує людей. Ми запланували проведення таких заходів у кожній з громад, де створювали публічні простори.
Коли люди працюють разом заради досягнення конкретної мети, це створює почуття єдності та спільної відповідальності. Під час толоки люди мають можливість спілкуватися, обмінюватися новинами, розповідати історії та жартувати. Така соціальна взаємодія зміцнює соціальні зв’язки та сприяє формуванню тісніших стосунків між учасниками. Толока базується на принципі взаємодопомоги. Учасники допомагають одне одному, усвідомлюючи, що в разі потреби вони також можуть розраховувати на підтримку громади. Це підсилює почуття довіри та взаємопідтримки.
Раніше простір для зібрань був доступний лише наймолодшим мешканцям громади, а школярам, молоді та дорослим ніде було збиратися. Зокрема, й через багаторічний аварійний стан місцевого клубу та зруйновані під час повномасштабної війни приміщення.
На відкритті зібралися ті, хто брав участь у створенні цього місця. Завітали керуюча справами Світлана Приходько та секретарка Новобасанської сільської ради Вікторія Самборин, працівники культури, освіти та місцеві мешканці.
Атмосфера заходу була теплою та дружньою: гості ділилися планами на майбутнє, а місцевий музикант-початківець виступив з гітарою, учасники заходу — заспівали народні та сучасні пісні.

Проєкт є символом об’єднання мешканців навколо спільної мети та створення умов для подальшого розвитку громади. У п’яти просторах, створених «Агенцією міських ініціатив» у різних громадах Чернігівщини, вируватиме життя. Там люди будуть зустрічатися, проводити різноманітні активності та заходи для всіх вікових груп, що сприятиме згуртуванню та пошуку нових ідей для розвитку спільноти.


Проєкт «Створення публічних просторів у громадах Чернігівської області як інструмент посилення громадської участі» впроваджується громадською організацією «Агенція міських ініціатив» в межах грантового конкурсу «Посилення громадської участі в процесах раннього відновлення на звільнених територіях», який адмініструється ІСАР Єднання за підтримки Фонду «Партнерство за сильну Україну», що фінансується країнами партнерами.

Контакти


Ми творимо себе для міста,
а місто – для себе!

 

Нас можна знайти:
Україна, м. Чернігів, вул. Преображенська, 12

Зателефонувати нам:
+380931234567
+380991765432

Або написати:
goami.info@gmail.com