Розробили програми комплексного відновлення чотирьом громадам Чернігівщини

Опубліковано: 25.11.2024 Позначки: , ,

«Агенція міських ініціатив» допомагла з написанням програм комплексного відновлення чотирьом громадам Чернігівщини. Мова про Михайло-Коцюбинську, Ріпкинську, Коропську та Ладанську.


«Робота відбувалася у співпраці органів місцевого самоврядування та місцевого населення. Працювали над забезпеченням реальної участі жителів громад у процесі ухвалення рішень щодо відбудови, надали їм можливість відстоювати власні інтереси та формувати пріоритети. Так цільові громади зможуть у майбутньому побудувати нову культуру партнерств», — наголошує виконавча директорка «Агенції міських ініціатив» Тетяна Романова.
Завдяки проєкту ГО АМІ у громадах покращилася взаємодія між громадянським суспільством та місцевою владою. Сторони отримали інструменти та знання щодо їх використання, аби спільно включитися у всі етапи планування, розробки та реалізації проєктів відновлення.

Що таке інструменти участі?

Інструменти громадської участі — затверджені органами місцевого самоврядування нормативні документи, що дають місцевому населенню певним чином впливати на прийняття рішень.
Наприклад, це можуть бути такі інструменти участі та е-демократії як: звернення та е-звернення, петиції, публічні консультації та е-консультації, громадський бюджет, шкільний громадський бюджет, громадські обговорення тощо.
Якщо раніше громадяни переважно показували свій голос шляхом організації пікетів та немирних акцій, то зараз мешканці громад можуть озвучувати свої проблеми на загальних зборах громадян. У процесі мають брати активну участь як місцеве населення, так і влада.
Громадяни повинні мати можливість зібратися та долучитися до різноманітних рішень, які приймає влада громади. При чому варто забезпечити таку можливість для будь-якого етапу формування цих рішень.
Органи місцевого самоврядування мають поширювати серед населення інформацію про такі можливості. Вони мають бути зацікавленими у підвищенні обізнаності жителів територіальної громади та заохочувати їх брати відповідальність за спільні рішення.

Як запроваджувала інструменти участі в громадах Чернігівщини ГО АМІ?

Насамперед команда громадської організації провела моніторинг використання інструментів участі у Михайло-Коцюбинській, Ріпкинській, Коропській та Ладанській громадах. Напрацювала рекомендації щодо подальшого розвитку інструментів участі в цих громадах.
ГО АМІ провела навчання для органів місцевого самоврядування з питань розробки інструментів громадської участі. А для інститутів громадянського суспільства — тренінги з їх використання.
Ми навчили мешканців громад ефективно використовувати електронні та публічні консультації та комунікувати між собою.
Розроблені та прийняті на рівні громади інструменти громадської участі дадуть можливість більш якісно залучати людей до ухвалення рішень в громаді, налагоджувати чіткі механізми для запровадження конструктивного, якісного діалогу громадськості та місцевої влади.

Як Агенція залучала громадян до участі в житті громад?


У Михайло-Коцюбинській громаді відбулося «світове кафе»

Світове кафе — ефективний формат проведення консультацій з громадськістю, коли за одним столом в уявному кафе можуть сидіти працівник органу місцевого самоврядування, вчитель та громадський активіст. Учасники та учасниці сідають за столи як у кафе та невимушено ведуть розмову про проблеми та шляхи їх розв’язання. Неофіційне спілкування дозволяє накопичувати думки учасників та дивитися на проблеми з різних боків.
Модератор заходу робить акцент на спілкуванні учасників між собою.
Цей формат дозволяє мобілізувати місцеве населення шукати нестандартні рішення, об’єднувати погляди, ділитися досвідом, шукати компроміси.
Думки та пропозиції, що висловили учасники «світового кафе» враховані під час розробки Програми комплексного відновлення громади.

Мешканці Михайло-Коцюбинської громади кавували з головою селищної ради

Мешканці громади мали можливість долучитися до неформального заходу за участі голови Михайло-Коцюбинської селищної ради Ніни Ворох. Учасники не просто ставили запитання, які їх цікавили, а й подавали пропозиції до Програми комплексного відновлення громади.
Захід був запропонований та організований командою громадської організації «Агенція міських ініціатив».
Під час заходу наша команда збирала пропозиції до розвитку громади.
Такі неформальні зустрічі знижують бар’єри у спілкуванні між владою та громадою, допомагають будувати між ними довіру, шукати спільні шляхи розв’язання проблем, зміцнювати участь громадян у житті громади.

«Я дякую Ніні Володимирівні за те, що вона погодилася на нашу пропозицію взяти участь у такому заході. По-перше, не кожний голова громади готовий зустрітися з мешканцями на нейтральній території, а не у своєму кабінеті. По-друге, це не зустріч для обговорення заздалегідь відомої проблеми, до якої можна досконало підготуватися. Такі зустрічі — це невідомість, адже ти не можеш спрогнозувати, хто прийде та про що захоче поговорити», — пояснила виконавча директорка громадської організації «Агенція міських ініціатив».

Озвучені ідеї в офлайн та онлайн форматах будуть включені до Програми комплексного відновлення, яку для Михайло-Коцюбинської громади розробляє громадська організація «Агенція міських ініціатив». Це — документ, який міститиме напрямки розвитку громади до 2027 року.

Читати також:


У Коропі проінспектували інклюзивність державних та приватних публічних приміщень

Представники влади та громадськості разом перевіряли наявність пандусів, підіймачів, спеціально обладнаних туалетів, чи достатня ширина дверей, чи не заважають людям на візках та людям з візочками пороги у дверних коробках.
Ми завітали до найпопулярніших місць у Коропі. Всі локації мають бути дружніми до батьків з дитячими візками та людей з інвалідністю.
Побачили чимало пандусів, в соціальних установах облаштовані чи тривають роботи з облаштування вбиралень, частина установ замінили вузькі двері на широкі тощо.
Недоліки, які потрібно буде усунути в найближчі роки, були нанесені на спеціальну дорожню карту.
Рекомендації щодо покращення інклюзивності внесені до Програми комплексного відновлення Коропської громади.

Читати також:


У Радулі Ріпкинської громади відбувся пікнік ідей

Пікнік ідей — це неформалізований (тобто не затверджений документами на рівні громади) інструмент залучення місцевих мешканців до ухвалення рішень в громаді. Пікнік добре налаштовує людей на спілкування. Атмосфера на таких заходах дружня та невимушена. Люди говорять все, що хочуть сказати, а не те, що, на їх думку, можна. Тут ніхто нікого не критикує. Все що сказано — записано на фліпчарті.
Кожен з учасників мав можливість не лише озвучити проблему села, а й подумати над її рішенням. Часто місцеві мешканці можуть придумувати нестандартні рішення для розв’язання проблем. Відтак варто практикувати такі неформальні заходи, аби почути думки громади.
Учасники пікніка сказали, що для них це було незвично та цікаво, що вони доволі рідко збираються навколо проблем громади у таких форматах.
ГО АМІ проводить такі заходи як в центрах громад, так й у віддалених населених пунктах.
Озвучені проблеми увійшли до Програми комплексного відновлення Ріпкинської громади.

Читати також:


У Ладані провели дослідницьку прогулянку з дітьми та молоддю

У Ладанській громаді відбулася дослідницька прогулянка одразу на три спортивні об’єкти — на стадіон «Авангард» у Ладані та у зони відпочинку в центрі сіл Івківці та Голубівка.
Мета заходу — залучення дітей та молоді до громадських ініціатив, а також почути їх бачення щодо облаштування місць для відпочинку та занять спортом у громаді.
Всі напрацювання учасників зустрічі будуть враховані під час розробки Програми комплексного відновлення громади. Її наразі для громади пишуть залучені експерти «Агенції міських ініціатив».

Читати також:

 


Об’єкти, які потребують відновлення

Глядацька зала Центру культури, дозвілля та спорту в Ладані

Працівники Центру культури, дозвілля та спорту Ладанської селищної ради проводять чимало цікавих заходів, але вони не мають для цього повноцінної зали.

Виступати доводиться на вулиці або в холі, який не пристосований до цього. Навіть під час випускних не всі рідні та близькі можуть вміститися у цьому імпровізованому залі. При цьому в приміщенні є справжня зала, яка може вмістити понад 400 осіб. Вона вже доволі давно не опалюється, там протрухла місцями підлога, поламані стільці, поіржавів екран, зносився одяг сцени, живе грибок тощо. Бюджет громади наразі не дозволяє зробити ремонт зали, тож Ладанська селищна рада готова до співпраці з потенційними донорами.

Садочок в Михайло-Коцюбинському

Дитячий садок «Пролісок», що в Михайло-Коцюбинській громаді Чернігівщини, потребує ремонту даху, проведення внутрішніх робіт, утеплення стін та сучасної техніки.

Батьки мріють, щоб їх діти мали такі самі умови у садочку, як й малеча у містах. Розуміючи нагальність потреби, керівництво Михайло-Коцюбинської громади вже виготовило проєктно-кошторисну документацію на ремонт закладу.

За підрахунками проєктантів, на ремонт потрібно 11 млн гривень. Це великі гроші для бюджету селищної ради, а відтак громада відкрита до співпраці з українськими та міжнародними донорами.


«Агенція міських ініціатив» вчила партнерські громади комунікувати з місцевим населенням

У Чернігові відбувся дводенний тренінг для представників чотирьох громад з ефективного використання інструментів комунікації для покращення діалогу з місцевими мешканцями.
Представники органів місцевого самоврядування Коропської, Ладанської, Михайло-Коцюбинської та Ріпкинської громад навчалися створювати та впроваджувати інформаційні кампанії для залучення мешканців до розробки програм комплексного відновлення.
Учасники розбиралися в етапах планування інформаційних кампаній: від визначення цілей до підбору інструментів комунікації. Особливий акцент зробили на креативному копірайтингу та формуванні ключових меседжів. Учасники виконували практичні вправи та отримали домашні завдання.

Тренінгова група дізналася про канали комунікації та їх ефективне використання для різних аудиторій. Спробували в ігровій формі провести пресконференцію з журналістами. Учасники змогли підготувати власні інформаційні матеріали та отримали корисні поради для подальшої роботи з громадою.

 


Опитування мешканців громад щодо Програми комплексного відновлення

ГО АМІ провели опитування мешканців Ладанської громади щодо наповнення Програм комплексного відновлення.

Саме мешканці громади мають вирішувати, як має жити громада у найближчі роки. Для цього потрібно було поділитися своїми думками з експертами громадської організації «Агенція міських ініціатив», які працювали над Програмою комплексного відновлення громади. Відповіді були проаналізовані та в узагальненому форматі увійшли до Програми комплексного відновлення.
Якісна Програма – це підстава для швидкого залучення інвестицій, отримання міжнародної та державної допомоги, планування конкретних заходів подальшого відновлення та розвитку.

Презентація Програм комплексного відновлення

У Ріпкинській, Михайло-Коцюбинській, Коропський та Ладанській громадах презентували програми комплексного відновлення.
Драфти документів (робочий примірник) презентувала команда громадської організації «Агенція міських ініціатив», яка розробляла його у тісній співпраці з представниками органу місцевого самоврядування та місцевим населенням. В основу програми лягли пропозиції, які експерти збирали упродовж 2024 року.
Після чого мешканці громади мали додатковий час на аналіз документу та внесення пропозицій.
Наступний етап — затвердження Програм на сесіях громад.

Проєкт «Разом до відновлення та розвитку» створено громадською організацією «Агенція міських ініціатив» за підтримки ІСАР Єднання у межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України», що реалізується ІСАР Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку.

Пов'язані записи

Контакти


Ми творимо себе для міста,
а місто – для себе!

 

Нас можна знайти:
Україна, м. Чернігів, вул. Преображенська, 12

Зателефонувати нам:
+380931234567
+380991765432

Або написати:
goami.info@gmail.com