Як триває відбудова зруйнованих унаслідок війни об’єктів соціальної інфраструктури на Чернігівщині? «Агенція міських ініціатив» промоніторила 11 об’єктів та встановила, чи було вже повністю профінансовано ці об’єкти.
До переліку об’єктів моніторингу потрапили Чернігівський центр соціально-психологічної реабілітації дітей, хірургічний корпус Чернігівської обласної лікарні, Чернігівський ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою та Чернігівський ліцей. А також дитячий садок «Лісова казка» у селищі Гончарівське, школи у селах Ягідне, Новий Биків, Дорогинка; ліцеї у Носівці, Десні та Талалаївці.
Ми виявили, що станом на липень 2024 року профінансовано лише 2 об’єкти, частково профінансовано — 4, не профінансовано — 5.
Переважно на їх відбудову гроші виділялися з Фонду ліквідації наслідків збройної агресії (створений Верховною Радою України восени 2022 року) та Європейського інвестиційного банку (кредитні гроші), частково — з обласного та місцевих бюджетів, міжнародних організацій.
Експертка з моніторингу «Агенції міських ініціатив» Анастасія Моцак розказала детальніше про які об’єкти мова.
Повністю профінансовані:
- Ліцей у Носівці (ремонт укриття). Профінансовано коштом місцевого бюджету в розмірі 2,16 млн грн.
- Будівля хірургічного корпусу Чернігівської обласної лікарні (капітальний ремонт, що включає оздоблювальні роботи, ремонт покрівлі, опалення, водопостачання та каналізації, електротехнічні роботи, монтаж системи протипожежного захисту та кабельної мережі, монтаж медичного обладнання та внутрішніх мереж).
Роботи профінансовано з Фонду ліквідації наслідків збройної агресії. У 2023 році у розмірі 7,67 млн грн, у 2024 — 1,4 млн грн.
Частково профінансовані:
- Ліцей у Талалаївці (реконструкція будівлі: дах, фасад, внутрішнє спорядження приміщень з улаштуванням санвузлів).
У 2023 році 1,07 млн грн виділено з Фонду ліквідації наслідків збройної агресії, ще 9,6 млн грн — з бюджету Талалаївської сільської ради.
У 2024 році Фонд ліквідації наслідків збройної агресії запланував виділити 240 тис. грн (140 тис. грн вже сплачено). З бюджету громади має бути виділено 2,16 млн грн. (1,3 млн грн вже сплачено).
- Дитячий садок у Гончарівському (капітальний ремонт з термомодернізацією, влаштуванням системи водопостачання, каналізації, опалення, вентиляції та облаштуванням укриття).
Загальна вартість виконання робіт складала 79,266 млн грн. Спочатку на ці роботи зі спецфонду бюджету Гончарівської селищної ради планували виділити 5 тис. гривень, решту коштів мали виділити з Європейського інвестиційного банку.
Але у додатковій угоді залишилося одне джерело фінансування — Європейський інвестиційний банк, який має виділити 79,261 млн грн. Близько 26% робіт профінансовано.
- Чернігівський ліцей (ремонт зовнішніх стін приміщень навчального та спального корпусів з утепленням та облаштуванням зовнішніх укосів та системи водостоку).
Було заплановано виділити 17,85 млн грн з Європейського інвестиційного банку на відновлення області, але наразі профінансовано лише 690 тис. грн. Ще 560 млн грн виділили з бюджету Чернігівської області.
- Чернігівський центр соціально-психологічної реабілітації дітей (ремонт внутрішньої системи електропостачання та приміщень).
У 2023 році з Фонду ліквідації наслідків збройної агресії було виділено 35,27 млн грн. Був укладений договір з виконавцем, але виконано та оплачено робіт було лише на 1, 82 млн грн. Термін дії договору сплив 31 грудня 2023 року. Відтак гроші довелося повернути. А вже у 2024 році з цього фонду мали знову виділити 33,4 млн грн. Роботи мають бути виконані до кінця року.
Не профінансовані:
- Школа у Дорогинці (ремонт даху, утеплення горищного перекриття та стін фасаду, заміна пошкоджених віконних прорізів, капітальний ремонт першого та другого поверхів).
Загальна сума фінансування з Європейського інвестиційного банку та місцевого бюджету складає 29,68 млн грн. Відбулися тендерні процедури, договір на етапі підписання.
- Школа у Ягідному (реконструкція будівлі під адміністративну будівлю зі створенням меморіального комплексу).
Було проведено топографічну зйомку частини земельної ділянки. Відбувся конкурс на кращу концепцію меморіалу. Переможець отримав право укласти договір зі Службою відновлення у Чернігівській області для розробки проєктно-кошторисної документації. Загальний орієнтовний бюджет проєкту орієнтовно складає 10 млн грн. Триває пошук фінансування.
- Школа у Новому Бикові (заміна вікон, дверей, укосів, утеплення фасаду, цоколю та стін, установлення віконних зливів та водостічних труб, ремонт покрівлі, встановлення пандуса та ремонт сходів і навісу).
У 2023 році з фонду ліквідації наслідків збройної агресії мали виділити 17 млн грн. Відбувся тендер та було визначено переможця. Утім, договір укладений не був через закінчення бюджетного року: виділені гроші повернули назад на рахунок Мінінфраструктури.
Наразі на порталі DREAM опубліковано проєкт на ремонт цього об’єкту. Вказано, що вартість ремонту складає 16,4 млн грн. Триває пошук фінансування.
- Чернігівський ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою (улаштування теплоізоляції фасаду будівель; ремонт приміщень, комунікацій водопостачання, водовідведення, електропостачання, теплопостачання, вентиляції, термомодернізація будівлі, встановлення віконних блоків, ремонт викладацьких, санітарних вузлів, душових, забезпечення інклюзії).
Передбачено виділення коштів з Європейського інвестиційного банку на відновлення області у розмірі 22,99 млн грн та співфінансування з обласного бюджету у розмірі 5,74 млн грн. Роботи мали бути виконані до кінця 2024 року, але дедлайн перенесено на кінець 2025 року.
- Ліцей у Десні (ремонт укриття).
На ремонт заплановано виділити 1,98 млн грн зі Швейцарсько-українського проєкту DECIDE, ще 1,4 млн грн з місцевого бюджету. Роботи мають бути виконані до серпня 2024 року.
Цей матеріал підготовлено в рамках проєкту «Моніторинг закупівель з відбудови та відновлення об’єктів соціальної інфраструктури по Чернігівській області», що реалізується в межах субгрантового компонента проєкту «Контроль витрат на відновлення», який реалізується за підтримки Європейського Союзу. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю громадської організації «Агенція міських ініціатив» і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу. Проєкт «Контроль витрат на відновлення» впроваджують Центр економічної стратегії, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій та ГО «Технології прогресу».