У рамках моніторингу відбудови Чернігівщини команда громадської організації «Агенція міських ініціатив» перевіряє, як процес відновлення зруйнованих через війну приміщень, так й освітніх об’єктів, де створюються укриття. Одне з питань, на якому ми зосередили свою увагу, — ризики, пов’язані з постачальниками послуг капітальних ремонтів.
До переліку об’єктів моніторингу потрапили:
- Чернігівський ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою;
- Чернігівський центр соціально-психологічної реабілітації дітей;
- хірургічний корпус Чернігівської обласної лікарні;
- Чернігівський ліцей;
- дитячий садок «Лісова казка» у селищі Гончарівське;
- школи у селах Ягідне, Новий Биків, Дорогинка;
- ліцеї у Носівці, Десні та Талалаївці.
Що бралось до уваги під час виявлення ризиків:
- Попередній досвід підрядників, публічна інформація про проєктну організацію;
- Повідомлення в ЗМІ у контексті антикорупційних розслідувань;
- Наявність кримінальних проваджень та судових процесів.
Команда ГО «АМІ» проаналізувала:
- Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань;
- Єдиний державний реєстр судових рішень;
- Платформи по збору та аналізу відкритих даних YouControl, ClarityProject, OpenData;
- Електронну систему публічних закупівель PROZORRO;
- Засоби масової інформації.
Підрядники з ймовірними ознаками ризиків
Усього на цих об’єктах було запущено 15 тендерів через електронну систему закупівель PROZORRO. Ми виявили ризики зриву виконання робіт або неякісного виконання у 7 переможців. Договори на виконання робіт були укладені з шістьма з них.
Ці підрядники фігурують у кримінальних провадженнях:
- Приватне підприємство «ДОБРОБУТ 2019» (відбудова Носівського ліцею №5) та ТОВ «БУДВЕНДОР» (відбудова дитячого садка у Гончарівському та центру реабілітації дітей у Чернігові) – ч. 3 ст. 191 Кримінального кодексу України (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб);
- Товариство з обмеженою відповідальністю «ІНЕКС РЕАЛ» (відбудова ліцею в Талалаївці) – ч. 3 та ч. 5 ст. 191 Кримінального кодексу України (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб);
- Приватне підприємство «БУД-АРВЕСТ» (відбудова центру реабілітації дітей), Товариства з обмеженою відповідальністю «СС-БІЛДКОМПАНІ» (відбудова Чернігівського ліцей з посиленою військовою фізичною підготовкою) та «БУДІВЕЛЬНО-ВИРОБНИЧА ФІРМА «КРАТОС ПЛЮС» (відбудова хірургічного корпусу Чернігівської обласної лікарні) – ч. 5 ст. 191 Кримінального кодексу України (привласнення та розтрата майна в особливо великих розмірах).
Щодо сьомого переможця — «МПБП Стимул» — договір на ремонт школи у с.Новий Биків з ним не було укладено через те, що Новобасанська громада повернула кошти до бюджету, які не встигла використати до кінця 2023 року. «МПБП Стимул» фігурує у 7 кримінальних провадженнях за ч. 2 та ч. 3 ст. 191 (привласнення чи розтрата чужого майна, яке було ввірене особі чи перебувало в її віданні) та ч. 1 ст. 366 ККУ (підроблення офіційних документів) Кримінального кодексу України.
Ще в одному випадку з переможцем не укладено договір через те, що у тендерній пропозиції бракувало необхідних документів. Йдеться про – КОНСОРЦІУМ «УТБ», який мав відремонтувати школу в Дорогинці.
На якому етапі виконання робіт?
За словами експертки з моніторингу «Агенція міських ініціатив» Анастасії Моцак, з 11 об’єктів моніторингу лише у двох об’єктах повністю виконані роботи – укриття у Носівській школі та капітальний ремонт хірургічного корпусу Чернігівської обласної лікарні.
На шести об’єктах роботи ще тривають: Чернігівський центр соціально-психологічної реабілітації дітей, Дитячий садок «Лісова казка» у селищі Гончарівське, Чернігівський ліцей, Чернігівського ліцей з посиленою військовою фізичною підготовкою, ліцеї у Десні та Талалаївці.
На двох об’єктах не відбулись тендери. Під час тендеру на відбудову школи в Дорогинці було відхилено всі пропозиції учасників через брак необхідних документів, у Новобиківський школі — через повернення коштів державі у зв’язку з закінченням бюджетного року.
Ще на одному об’єкті — будівля школи у Ягідному — очікується фінансування на укладання договору на виконання проєктно-кошторисної документації. Відповідно, процес відбудови затягується.
Цей матеріал підготовлено в рамках проєкту «Моніторинг закупівель з відбудови та відновлення об’єктів соціальної інфраструктури по Чернігівській області», що реалізується в межах субгрантового компонента проєкту «Контроль витрат на відновлення», який реалізується за підтримки Європейського Союзу. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю громадської організації «Агенція міських ініціатив» і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу. Проєкт «Контроль витрат на відновлення» впроваджують Центр економічної стратегії, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій та ГО «Технології прогресу».