У рамках моніторингу відбудови Чернігівщини команда громадської організації «Агенція міських ініціатив» перевіряє, як процес відновлення зруйнованих через війну приміщень, так й освітніх об’єктів, де створюються укриття. Одне з питань, на якому ми зосередили свою увагу, — ризики, пов’язані з постачальниками послуг виконання проєктно-кошторисної документації (далі — ПКД).
До переліку об’єктів моніторингу потрапили:
- Чернігівський ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою;
- Чернігівський центр соціально-психологічної реабілітації дітей;
- хірургічний корпус Чернігівської обласної лікарні;
- Чернігівський ліцей;
- дитячий садок «Лісова казка» у селищі Гончарівське;
- школи у селах Ягідне, Новий Биків, Дорогинка;
- ліцеї у Носівці, Десні та Талалаївці.
Що бралось до уваги під час виявлення ризиків:
- Попередній досвід підрядників, публічна інформація про проєктну організацію;
- Повідомлення в ЗМІ у контексті антикорупційних розслідувань;
- Наявність кримінальних проваджень та судових процесів.
Команда ГО «АМІ» проаналізувала:
- Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань;
- Єдиний державний реєстр судових рішень;
- Платформи по збору та аналізу відкритих даних YouControl, ClarityProject, OpenData;
- Електронну систему публічних закупівель PROZORRO;
- Засоби масової інформації.
Проєктанти з ймовірними ознаками ризиків
ПКД для трьох з одинадцяти об’єктів виконували підрядники, моніторинг яких виявив потенційні ризики. Йдеться про Архітектурне бюро Derbin Arch, приватні підприємства «КВО-РУМ» та «МПБП Стимул».
Derbin Arch має розробляти ПКД для реконструкції будівлі Ягіднянської школи у адміністративну будівлю зі створенням меморіального комплексу. Договір не укладено через відсутність фінансування, але є й інше питання до переможця.
«Ми перевірили архітектурне бюро в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, судовому реєстру, YouControl, ClarityProject та OpenData, PROZORRO інформація з такою назвою відсутня. Можливо, переможець конкурсу має юридично зареєстровану організацію під іншою назвою. Тому ми вбачаємо ймовірні ризики через брак даних по цьому підряднику», — каже експертка з моніторингу «Агенції міських ініціатив» Анастасія Моцак.
«КВО-РУМ» та «МПБП Стимул» фігурують у кримінальних провадженнях. Вони виконали ПКД для ліцею у Талалаївці та школи у Новому Бикові.
Четвертий підрядник — «АРХБУДСЕРВІС» — фігурує у кримінальному провадженні. Напряму фірма, що робила ПКД для ліцею в Носівці, не є відповідачем. Але варто звертати особливу увагу на підрядників, які виконують роботи для скандальних об’єктів.
«Зрештою проєктно-кошторисна документація виконана всіма підрядниками по 10 об’єктах, які ми моніторимо. Щодо реконструкції ще одного об’єкту — будівлі Ягіднянської школи — нема фінансування», — резюмує експертка з моніторингу «Агенції міських ініціатив» Анастасія Моцак.
ЧИТАТИ ТАКОЖ: Відбудовують Чернігівщину підрядники з найнижчими цінами
Висновок:
Проєктно-кошторисна документація для трьох з одинадцяти об’єктів розроблялася підрядниками, діяльність яких вказує на можливі ризики. Один з них юридично не зареєстрований, ще один проєктує для скандальних об’єктів, а ще два — фігурують у кримінальних провадженнях. Всі ПКД виконані у строки, але чи було дотримано вимоги законодавства та враховані всі необхідні будівельні норми — невідомо.
Цей матеріал підготовлено в рамках проєкту «Моніторинг закупівель з відбудови та відновлення об’єктів соціальної інфраструктури по Чернігівській області», що реалізується в межах субгрантового компонента проєкту «Контроль витрат на відновлення», який реалізується за підтримки Європейського Союзу. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю громадської організації «Агенція міських ініціатив» і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу. Проєкт «Контроль витрат на відновлення» впроваджують Центр економічної стратегії, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій та ГО «Технології прогресу».