Під час моніторингу відбудови Талалаївського ліцею громадська організація «Агенція міських ініціатив» виявила, що частину ремонту на себе взяли благодійники — Програма розвитку ООН (ПРООН) в Україні за фінансування Уряду Латвії.
Ще минулого року Мінінфраструктури підписало Меморандум про взаєморозуміння між Міністерством, Чернігівською обласною військовою адміністрацією та Програмою Розвитку Організації Об’єднаних Націй, в рамках реалізації якого на території Чернігівської області за фінансової підтримки Латвійської Республіки реалізується проєкт «Латвія для Чернігова: реконструкція соціальної інфраструктури».
У квітні 2024 року Програма розвитку ООН в Україні уклала договір з підрядником ТОВ «НК БУД», щоб той виконав реконструкцію з утепленням фасаду та капітальний ремонт їдальні будівлі №2 Талалаївського ліцею. Загальна вартість договору складає 4,6 млн грн.
Тим часом як договір на реконструкцію будівлі №1 Талалаївського ліцею уклали Управління капітального будівництва Чернігівської обласної державної адміністрації та ТОВ «ІНЕКС РЕАЛ» у жовтні 2023 року. Профінансовано роботи коштом Фонду ліквідації наслідків збройної агресії та Талалаївською сільською радою. Вартість робіт складає понад 13 млн.
Тобто загалом на відбудову двох будівель Талалаївського ліцею держава, муніципалітет та донори наразі витратили майже 18 млн грн.
Що відомо про ТОВ «НК БУД»?
«НК БУД» має досвід роботи 11 років. Через систему PROZORRO він 9 разів подавався на участь у тендерах, але до цього разу жодного разу не перемагав. У Єдиному реєстрі судових рішень немає жодного кримінального провадження, у якому б фігурувало це підприємство. Але є адміністративні, цивільні, господарські. Зокрема, Господарський суд міста Києва два рази притягував підприємство до сплати за взяте в оренду майно, один раз — до сплати за виконані будівельні роботи. Ще один раз цей же суд притягнув керівника «НК БУД» до відповідальності за порушення порядку ведення податкового обліку.
Що зроблено на об’єкті?
Завдяки Латвії у приміщенні їдальні, що розташована у будівлі №2, провели термомодернізацію будівлі, відремонтували фасад, оновили харчоблок та їдальню, а також встановили нову систему для очищення води. Ліцей тепер має покращені умови та функціональність для 146 учнів віком від 6 до 17 років, що там навчаються.
Коштом держави, згідно з актами виконаних робіт, у будівлі №1 виконані демонтажні роботи, відремонтовано покрівлю, утеплено фасади, зроблено водопостачання та каналізацію, замінено вікна та двері, відремонтовано зовнішню тепломережу, часткова заміна кроквяна система, встановлено слухові вікна, виконані блискавкозахист та заземлення, встановлено пожежну драбину, вогнезахист, відремонтовано вентиляцію, виконані електротехнічні роботи, частково виконані роботи по ремонту огорожі, водовідливу, пандусу, сходам та підлозі. Станом на вересень 2024 року роботи виконані на 93%, хоча по договору повинні завершитись ще у червні 2024.
Відкривати ліцей приїхали чиновники та донори
«Роботи, профінансовані донорами, мали завершитися до кінця вересня 2024 року, але наприкінці серпня корпус їдальні приїхали урочисто відкривати чиновники різних рівнів», — підкреслює експертка з моніторингу «Агенції міських ініціатив» Анастасія Моцак.
Зокрема, Парламентський секретар Міністерства закордонних справ Латвійської Республіки, Постійний представник ПРООН, в.о. Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України, Голова Чернігівської обласної адміністрації В’ячеслав Чаус.
Висновок
Талалаївський ліцей — приклад того, як можна відновити приміщення школи спільними силами — держави та донора. Фонд ліквідації наслідків збройної агресії та Талалаївська сільська рада виділили на ремонт одного корпусу приміщення понад 13 млн, Програма розвитку ООН (ПРООН) в Україні за фінансування Уряду Латвії на другий корпус приміщення — 4,6 млн грн. Явних ризиків, пов’язаних з підрядником ТОВ «НК БУД», який відбудовував приміщення коштом донора, «Агенція міських ініціатив» не виявила. Роботи були виконані вчасно та у повному обсязі.
Нагадаємо, що до переліку об’єктів моніторингу потрапили Чернігівський центр соціально-психологічної реабілітації дітей, хірургічний корпус Чернігівської обласної лікарні, Чернігівський ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою та Чернігівський ліцей. А також дитячий садок «Лісова казка» у селищі Гончарівське, школи у селах Ягідне, Новий Биків, Дорогинка, ліцеї у Носівці, Десні та Талалаївці.
Цей матеріал підготовлено в рамках проєкту «Моніторинг закупівель з відбудови та відновлення об’єктів соціальної інфраструктури по Чернігівській області», що реалізується в межах субгрантового компонента проєкту «Контроль витрат на відновлення», який реалізується за підтримки Європейського Союзу. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю громадської організації «Агенція міських ініціатив» і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу. Проєкт «Контроль витрат на відновлення» впроваджують Центр економічної стратегії, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій та ГО «Технології прогресу».
Фото: Андрій Крепких / ПРООН в Україні