«Агенція міських ініціатив» проаналізувала, як Новобасанська громада відбудовує школу у селі Новий Биків, яку зруйнували росіяни під час активних бойових дій у лютому-березні 2024 року. Як ми писали раніше, держава виділила на відбудову школи 17 млн грн, але всю суму повернули в бюджет, оскільки Новобасанська громада не змогла її вчасно освоїти.
Але дітям Нового Бикова потрібно вчитися, тож потреби школи у відновленні вже понад два роки закривають українські та іноземні донори. Як саме та на які суми? Читайте у цьому матеріалі.
З усіх об’єктів, відбудову яких моніторила «Агенція міських ініціатив», цей заклад згуртував навколо себе чи не найбільше донорів. Позмагатися з ним може хіба що школа в Іванівці. Це пов’язано з тим, що обидва навчальні заклади суттєво постраждали внаслідок війни.
Навіть у звіті Новобасанського сільського голови за 2023 рік вказано, що у відновленні приміщення школи значно допомогли донори. Лише у 2023 році вони інвестували у приміщення 1,2 млн грн.
У фінансовому звіті Новобиківської школи є перелік техніки, яку упродовж 2022-2023 навчальних років отримала школа від благодійників.
У 2022 році Міжнародний благодійний фонд «SavED» створив у школі Цифровий освітній центр. Благодійний фонд «ЛІВИЙ БЕРЕГ 2022» допоміг зі встановленням вікон.
Найпростіше укриття у 2023 році відремонтували за підтримки Міжнародного надзвичайного фонду допомоги дітям при Організації Об’єднаних Націй (ЮНІСЕФ). За інформацією Суспільне Чернігів, там замінили внутрішні мережі, встановили вентиляцію, зробили перепланування кімнат, облаштували вбиральні, відремонтували вхідну групу, оздобили стіни, встановили меблі та сантехніку. Вікна закладу обладнали протиуламковою плівкою, облаштували інклюзивну вбиральню. В укритті встановили вентиляцію, санвузол, двері, зробили підлогу та опалення.
Новобиківська школа стала однією із 12 закладів освіти, що обрані за підтримки «U-LEAD з Європою» як пілотні проєкти з відновлення місцевих шкільних систем у громадах за кошти Служби зовнішньополітичних інструментів (FPI) European Commission.
«U-LEAD з Європою», заручившись підтримкою Служби зовнішньополітичних інструментів Європейської комісії, та у співпраці з БФ «Сміливі» відремонтували приміщення пошкодженого закладу:
-
2 класні кімнати (замінили проводку та освітлення, оновили підлогу, стелі та стіни);
-
вхідний та центральний хол (оновили проводку, освітлення, стіни та стелю, відреставрували мармурове покриття підлоги);
-
коридор молодших класів (замінили освітлення та проводку, відреставрували декоративне обшиття стін та двері в класи);
-
2 коридори старших класів (замінили двері в класи на скляні, оновили підлогу, стіни, стелі, проводку та освітлення);
-
сходи та майданчики біля них (встановили панорамні вікна та нові поручні, оновили стіни, стелю, проводку, освітлення, сходові марші та покриття підлоги).
ТОВ «Наташа-Агро» закупили обладнання для шкільної столової.
Завдяки громадській організації «Істок» та міжнародній неурядовій організації Save the Children було втановлено відеокамери та паркан. Save the Children також відремонтували три навчальні кабінети та умеблювання укриття.
Завдяки шкільній команді створено спортивний майданчик
Активно себе поводить також й персонал закладу, діти та батьки. Так, шкільна команда «Легіон НБ» виграла грант у сумі 5 тис доларів США у Європейського Центру Вергеланда та SavED на облаштування спортивного майданчика. Наразі у школі може відбуватися навчальний процес.
Старшокласники з Нового Бикова взяли участь в освітній програмі для підлітків із малих громад UActive й стали переможцями. Проєкт команди журі обрало серед багатьох інших в Україні. Учні під наставництвом класного керівника Алли Ткаченко пройшли шлях від ідеї до втілення її в життя.
Тренажери придбали за грантові кошти. Новобасанська сільська рада забезпечила облаштування території майданчика, монтаж спеціального покриття та встановлення пристроїв.
“Ми стурбовані тим, що громада не змогла освоїти 17 млн гривень, які їм надала держава. Гроші довелося повернути. Тож у ремонтах та наповненні навчального закладу сподіватися доводиться лише на зовнішніх партнерів. Але й допомога донорів, на жаль, не покрила всі потреби закладу в капітальному ремонті приміщення», — резюмувала експертка з моніторингу «Агенції міських ініціатив» Анастасія Моцак.
До переліку об’єктів моніторингу потрапили:
- Чернігівський ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою;
- Чернігівський центр соціально-психологічної реабілітації дітей;
- хірургічний корпус Чернігівської обласної лікарні;
- Чернігівський ліцей;
- дитячий садок «Лісова казка» у селищі Гончарівське;
- школи у селах Ягідне, Новий Биків, Дорогинка;
- ліцеї у Носівці, Десні та Талалаївці.
Цей матеріал підготовлено в рамках проєкту «Моніторинг закупівель з відбудови та відновлення об’єктів соціальної інфраструктури по Чернігівській області», що реалізується в межах субгрантового компонента проєкту «Контроль витрат на відновлення», який реалізується за підтримки Європейського Союзу. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю громадської організації «Агенція міських ініціатив» і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу. Проєкт «Контроль витрат на відновлення» впроваджують Центр економічної стратегії, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій та ГО «Технології прогресу».