Хоча підзвітність політиків — це аксіома цивілізованого суспільства, тільки 21% депутатів Чернігівської міської ради оприлюднили звіти про свою діяльність.

На жаль, політична культура звітування у місті Чернігові залишає бажати кращого. Зважаючи на те, що на місцях вирішуються безліч питань, пов’язаних з повсякденним життям громадян: якість доріг, медичне обслуговування, освіта, комунальні послуги, розподіл землі, робота комунальних підприємств, кадрові питання тощо. Депутати міських рад мають усвідомлювати свою відповідальність перед громадою, максимально сприяти ефективному функціонуванню адміністративно-територіальної одиниці, яку вони представляють. Натомість мешканці міст часто не обізнані про свій прямий вплив на представників місцевої влади та не користуються своїми правами та повноваженнями.

Що зобов’язує депутатів звітувати?

Закон України “Про статус депутатів місцевих рад” у статті 16 регламентує, що депутати місцевої ради періодично, але не рідше одного разу на рік, зобов’язані звітувати про свою роботу перед виборцями відповідного виборчого округу.

Окрім того, Регламентом Чернігівської міської ради передбачено проведення звітування депутатами за свою діяльність перед виборцями з 1 січня по 15 лютого наступного за звітним року. Звіт про діяльність на останній рік повноважень ради проводиться не пізніше як за тридцять днів до дня проведення наступних місцевих виборів.

Водночас звіт депутатів місцевої ради також може бути проведено в будь-який час на вимогу виборців.

Депутат не пізніш як за 7 днів повідомляє виборців про час і місце проведення звіту через місцеві ЗМІ або в інший спосіб. Це свідчить про те, що звітування має відбуватися публічно.

Після цього депутат інформує раду та її виконавчі органи про результати обговорення його  звіту, зауважень і пропозицій, висловлені виборцями, а також про доручення, дані депутатові у зв’язку з його депутатською діяльністю.

Важливо, що невиконання депутатом зобов’язань звітувати перед виборцями є підставою для відкликання депутата. Це закріплює стаття 37 Закону України “Про статус депутатів місцевих рад”.

Чому 80% депутатів не звітують взагалі?

Добра новина – це те, що кількість депутатів місцевих рад, які звітують перед виборцями, як того вимагає закон, щороку збільшується.

Погана новина – більшість депутатів Чернігівської міської ради все-таки нехтують вимогою щодо звітування та не публікує свої звіти на сайті міськради, щоб всі виборці могли з ним ознайомитись.

За депутатську діяльність 2019 року відзвітувалось тільки 9 депутатів Чернігівської міської ради: Ірина Березинець, Сергій Вакуленко, Віктор Іванченко, Володимир Козир, Вячеслав Летута, Роман Старіков, Віктор Тарасов, Олександр Тимошенко, Сергій Кирієнко. Серед них тільки троє провели публічне звітування, тобто звітування відбулось на відкритій зустрічі з громадянами. До числа таких депутатів потрапив Олександр Тимошенко, Сергій Вакуленко та Володимир Козир.

Всі 9 депутатів мають розміщений звіт на офіційному сайті Чернігівської міської ради у відкритому доступі. Решта депутатів не прозвітувались перед виборцями із жодних можливих способів.

Для порівняння, в минулому році наявних звітів було лише у 2 депутатів (Сергій Вакуленко та Володимир Козир). Ще у двох депутатів з’явились звіти вже після терміну оприлюднення (Ірина Березинець та Віктор Тарасов).

Якість звітів

Окрім фактичної наявності звіту, важливе також його якісне наповнення. Якщо проаналізувати подані звіти депутатів, то тут є, що вдосконалювати. Тільки звіти трьох депутатів Чернігівської міської ради (Олександр Тимошенко, Ірина Березинець та Вячеслав Летута) відповідають всім вимогам закону та містять наступну інформацію:

1) про роботу у виборчому окрузі;

2) про прийняті радою та її органами рішення;

3) про діяльність депутата в раді та її органах, в які він обраний;

4) про персональну участь депутата в обговоренні, прийнятті та організації виконання рішень ради та її органів;

5) про виконання доручень виборців.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *