Громадська організація «Агенція міських ініціатив» фіксувала зруйновані внаслідок війни об’єкти культури, що розташовані на Чернігівщині. Процес відбувався з залученням мешканців п’яти цільових громад.
На жаль, проєкт було зупинено через зупинку фінансування з боку USAID. Тож все задумане нашою командою не було реалізоване, але ми продовжуємо пошуки партнерських організацій, які готові підтримати цю чудову ідею.
Чому документування пам’яток архітектури національного та місцевого значення важливе?
- Це допомагає зберегти інформацію про історичні та культурні цінності, які можуть бути втрачені назавжди. Такі дані необхідні для наукових досліджень, відновлення та реконструкції, для збереження колективної пам’яті про минуле.
- Документування руйнувань служить важливим свідченням для майбутніх судових розслідувань та міжнародних судів. Це може допомогти в притягненні до відповідальності тих, хто винен у вчиненні злочинів проти об’єктів культури.
- Збереження інформації про пошкодження сприяє плануванню реставраційних робіт та залученню фінансової допомоги від міжнародних організацій та донорів.
- Така діяльність підкреслює значення культурної спадщини для нації, сприяє підвищенню національної свідомості та об’єднанню суспільства в умовах війни та післявоєнної відбудови.
На фото: зустріч команди «Агенція міських ініціатив» та співробітників Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній»
Загалом в області налічується вже близько сотні ушкоджених приміщень, які мають відношення до культури. З них чотири десятки пам’яток архітектури мають статуси національного та місцевого значень. Вони зазнали пошкоджень та руйнувань в результаті збройної агресії російської федерації проти України.
Це такі об’єкти, як: собори, церкви, дзвіниці, монастирі, кінотеатри тощо. Це культурні об’єкти, які мали/мають велике значення в громадах, населених пунктах. Навколо них будувалось життя у громадах. Тепер частина з них стоїть пусткою.
Команда «Агенції міських ініціатив» планувала зафіксувати свідчення місцевих жителів про ці пошкоджені/зруйновані культурні об’єкти, висвітлити історію цих об’єктів і підкреслити їх значення для української культури для поширення всередині країни та за кордоном.
У межах проєкту планувалося створення профайлів кожного об’єкту, що були пошкоджені внаслідок збройної агресії російської федерації. Мали бути зняті мініфільми про ці об’єкти з історичними фактами, історіями місцевого населення, цікавинками про українські традиції тощо.
Заходи, які популяризують об’єкти культури
Історичні посиденьки в Корюківській громаді


Театралізована екскурсія у Наумівці Корюківської громади
«Новостворений музей в Наумівці — чудове місце для публічного заходу, який покликаний привертати увагу до нашої культури та гуртувати людей навколо цієї тематики. Музей є прикладом поваги до української культурної спадщини», — зауважила виконавча директорка громадської організації «Агенція міських ініціатив» Тетяна Романова.
Екскурсія у Сновську
Екскурсія у Новгород-Сіверському
Історичні посиденьки у Семенівці
Екскурсія селі Анисів Іванівської громади
Завідувачка Анисівського будинку культури Марина Звоник розповіла про культурні об’єкти села, їх історію та роль у житті громади. Староста села Анісів Володимир Ігнатенко поділився історією створення Алеї Героїв — символу пам’яті та пошани.
Учасники екскурсії також відвідали краєзнавчий музей, де мали змогу побачити роботи вишивальниць с. Анісів Іванівської громади.
Директорка Анисівського ліцею імені І. Я. Франка розповіла їм про те, як наповнюється музей та хто дотичний до цього процесу.
Під час заходу присутні обговорювали історичні події для села, а потім насолодилися гарячим чаєм із картопляниками.
Тренінги з комунікації теми відбудови
Документальні фільми
Зруйнований історичний ліцей імені К. Ушинського у Новгороді-Сіверському
Подкаст про ліцей імені Костянтина Ушинського
Як культура села Лизунівка Новгород-Сіверської громади знищується ворогом
Якщо ви хочете долучатися до наших заходів, слідкуйте за анонсами громадської організації «Агенція міських ініціатив» у соцмережах: Фейсбук, Інстаграм, Телеграм.
Проєкт «Чернігівщина: Фіксація зруйнованих внаслідок війни об’єктів культури» реалізовувався громадською організацією «Агенція міських ініціатив» в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансувався Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснювався Pact в Україні. Зміст проєкту є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.