Команда громадської організації «Агенція міських ініціатив» моніторить процес відбудови зруйнованих унаслідок війни об’єктів соціальної інфраструктури на Чернігівщині. До переліку об’єктів моніторингу потрапив ліцей у Талалаївці Ніжинського району.
Унаслідок збройної агресії російської федерації проти України заклад зазнав пошкоджень через обстріли та вибухи: потріскалося скло у вікнах, вирвано віконні рами, пошкоджено дах.
Про те, які фірми виконували проєктно-кошторисну документацію для відбудови приміщення читайте у матеріалі «Документацію на відбудову зробили фірми, що фігурують у кримінальних провадженнях». А тут поговоримо про підприємства, які займалися безпосередньо ремонтом.
Ремонт Талалаївського ліцею
Об’єкт було поділено на черги: перша — ремонт даху, друга — фасаду, третя — внутрішні роботи та улаштування санвузлів.
Договір на реконструкцію будівлі №1 Талалаївського ліцею уклали Управління капітального будівництва (далі — УКБ) Чернігівської обласної державної адміністрації та ТОВ «ІНЕКС РЕАЛ» у жовтні 2023 року. Профінансовано роботи коштом Фонду ліквідації наслідків збройної агресії та Талалаївської сільської ради. Загальна вартість робіт складає понад 13 млн грн.
Цікаво, що станом на початок вересня між УКБ та «ІНЕКС РЕАЛ» було здійснено 32 транзакції. Такі дані є на державному порталі з використання державних коштів Spending.
«У деталях платежів зазначається, що оплати здійснювались згідно з 17 актами виконаних робіт. Останній датований 17 травня. Водночас моніторинговій команді Управління капітального будівництва надало лише 16 актів, відповідно до яких виконано 73% робіт. Але за даними Spending мало бути виконано 93%. З червня і до 1 вересня УКБ оплати ТОВ «ІНЕКС РЕАЛ» не робило. Іншим постачальникам за цей період гроші за виконані роботи надходили. Тобто наразі є висока ймовірність того, що в ліцеї виконані не всі роботи. Це при тому, що на Прозоро дедлайн виконання — червень 2024 року», — розповідає експертка з моніторингу «Агенції міських ініціатив» Анастасія Моцак.
Згідно з актами виконаних робіт, на об’єкті зробили: демонтажні роботи, ремонт покрівлі, утеплення фасадів, водопостачання та каналізація, заміна вікон та дверей, зовнішня тепломережа, часткова заміна кроквяної системи, встановлення слухових вікон, блискавкозахист та заземлення, встановлення пожежної драбини, вогнезахист, ремонт вентиляції, електротехнічні роботи, частково виконані роботи по ремонту огорожі, водовідливу, пандусу, сходам та підлозі.
Що відомо про ТОВ «ІНЕКС РЕАЛ»?
ТОВ «ІНЕКС РЕАЛ» має досвід роботи 7 років, на PROZORRO опубліковано 72 договори на загальну суму 209,6 млн грн. Власник фірми Юрій Євтушенко з 2015 року по 2017 роки обіймав посаду директора департаменту житлово-комунального господарства Чернігівської ОДА.
Перебуваючи на посаді, він потрапив у корупційний скандал. У лютому 2017 року оперативники Служби безпеки України затримали посадовця під час отримання у власному автомобілі 40 тис. доларів «відкату» від представника комерційної структури.
«Правоохоронці встановили, що організатором оборудки був керівник одного з департаментів облдержадміністрації. Посадовець залучив до корупційної схеми працівників інших державних та контролюючих органів. За два роки з державного бюджету було виділено понад 30 млн гривень на ремонт та реконструкцію лікарень та навчальних закладів Чернігівщини. Співробітники спецслужби задокументували, що весь цей час начальник департаменту брав «відкати» з підрядних структур за сприяння в укладанні контрактів», — йдеться у повідомлення СБУ.
За фактом розкрадання посадовцями грошей на ремонті соціальних об’єктів Чернігівщини правоохоронці відкрили кримінальне провадження за статтями 191 та 212 Кримінального кодексу України.
Тодішній голова Чернігівської ОДА Валерій Куліч на своїй сторінці у Фейсбук підтвердив, що затримано саме директора Департаменту ЖКГ Юрія Євтушенка.
Детальніше можна про це дізнатися з журналістського матеріалу телеканалу «Дитинець» — Юрія Євтушенка, якого СБУ спіймала на «відкаті», звільнили за згодою сторін.
За словами експертки з моніторингу «Агенції міських ініціатив» Анастасії Моцак, у Єдиному реєстрі судових рішень досі не опубліковані жодні судові рішення щодо власника фірми «ІНЕКС РЕАЛ» Юрія Євтушенка.
Поодинокі згадки є лише на деяких сайтах новин.
«Справа заглухла навіть без висунення звинувачень. Протягом 2017–2018 років слідчий неодноразово просив у суду (і отримував) доступ до документів, які б мали підтвердити підозру. Але відтоді навіть таких клопотань у справі реєстр судових рішень України не містить. Натомість 12 грудня 2017 року Юрій Євтушенко через суд добився повернення вилучених коштів. Прокуратура спробувала подати апеляцію – але програла. До касаційного етапу справа не дійшла. У жовтні 2020 року він балотувався до Чернігівської міської та Чернігівської обласної ради від партії «За майбутнє». В обох випадках – невдало», — повідомляють журналісти «0462».
Якщо скандал з ймовірним корупційним підтекстом навколо Юрія Євтушенка розгорівся у лютому 2017 року, то власне підприємство — «ІНЕКС РЕАЛ» — він заснував у квітні того ж року. На сайті Єдиного реєстру судових рішень воно згадується у п’яти кримінальних провадженнях, три з яких зацікавили моніторингову команду «Агенції міських ініціатив».
- У 2021 році Ніжинська поліція порушила кримінальне провадження за фактом ймовірного заволодіння службовими особами Вертіївської сільської ради та ТОВ «ІНЕКС РЕАЛ» державними коштами під час проведення будівельних робіт. У матеріалах справи йдеться про те, що між Вертіївською сільською радою та ТОВ «ІНЕКС РЕАЛ» укладено договір на виконання капітального ремонту та теплореновацїї школи ім. М.П. Кирпоноса.
Згідно з указаною первинно-звітною документацією, частину запланованих робіт взагалі не виконано, а частину — виконано в менших обсягах. При цьому вартість фактично виконаних робіт та використаних матеріалів було завищено. Тобто ТОВ «ІНЕКС РЕАЛ» начебто на понад 1 млн грн завищив вартість виконаних робіт.
«Знаючи, що ряд робіт на об’єкті не виконано, а вартість виконаних робіт безпідставно збільшено, сільський голова підписав документи, внаслідок чого сільською радою підряднику перераховано грошові кошти у повному обсязі, у тому числі 1 млн грн за роботи, які не виконувалися», — повідомляє на своєму сайті Чернігівська обласна прокуратура.
Правоохоронці порушили кримінальне провадження за ознаками ч. 5 ст. 191 КК України (привласнення і розтрата майна шляхом зловживання службовим становищем в особливо великих розмірах) №12021270300000803.
У цій справі підозру у вчинення злочину правоохоронці вручили Федору Лозяну. Йому обрали запобіжний захід у виді нічного домашнього арешту, який постійно продовжували. Черговий термін дії домашнього арешту триває до кінця вересня 2024 року. У судовій ухвалі йдеться про те, що у кримінальному провадженні ще триває слідство, досліджуються матеріали справи. Цікаво, що свідки та голова Вертіївської сільської ради досі не допитані.
На участь у цьому тендері подавалися кілька підприємств — ТОВ «ФРІБУД» та ТОВ «ІНЕКС РЕАЛ». Перша компанія за свої послуги запропонувала 5,3 млн грн, але її пропозицію відхилили через помилки у документах (підприємство не надало документи, які вимагалися в умовах тендеру). Сільська рада уклала договір з підприємством «ІНЕКС РЕАЛ», що оцінила свої послуги у 6,4 млн грн. Слідство триває.
- У 2021 році під час ревізії Управління ЖКГ та будівництва Ніжинської міської ради Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області виявило, що чиновники припустилися порушення законодавства. Водночас підрядна організація «ІНТЕКС-РЕАЛ», згідно з актом ревізії Держаудитслужби, завищила вартість робіт. Лише за кілька місяців це призвело до збитків державі в розмірі 4,2 млн грн.
Це сталося під час реконструкції частини будівлі головного корпусу Ніжинської центральної міської лікарні ім.М.Галицького під відділення екстреної медичної допомоги. Загальна вартість робіт — 14,7 млн грн (липень 2020 року).
У листопаді 2020 року будівництво, яке мало завершитися до кінця жовтня, почало відставати від графіка через процедури закупівлі медичного обладнання. А вже у березні 2021 року чиновники повідомили, що затягується відкриття приймального відділення Ніжинської лікарні через перевірку підрядника держаудитом.
Зрештою у квітні 2021 року правоохоронці порушили кримінальне провадження за ознаками ч. 3 ст. 191 КК (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб) №12021270300000335. Згодом його об’єднали з провадженням №42022270000000006 від 04 січня 2022 року, порушеним з аналогічною статтею, з тими самими дійовими особами та на тому самому підряді та з вартістю договору в 6,2 млн грн.
У ході досудового розслідування було призначено комплексну судову будівельно-технічну експертизу та судово-економічну експертизу.
- Правоохоронці встановили, що посадові особи відділу освіти Городнянської міської ради та TOB «ІНЕКС РЕАЛ» привласнили майно, шляхом зловживання службовим становищем. За інформацією поліції, сталося це під час виконання капітального ремонту харчоблока та актової зали в Городнянському ліцеї №2. Там мали зробити ремонт і замінити внутрішні мережі вентиляції, водопостачання та каналізації.
У жовтні 2021 року Городнянської міської ради Чернігівської області та TOB «ІНЕКС РЕАЛ» уклали договір підряду на загальну суму 9,2 млн грн. Роботи мали бути завершені до кінця лютого 2022 року.
У лютому 2022 року на сайті Городнянської громади з’явилася інформація про те, що роботи у городнянському ліцеї тривають. Хоча ще у січні було порушене кримінальне провадження №42022270000000010 за ознаками ч. 3 ст. 191 КК України.
«Обставини про неповноту виконання робіт відомі посадовим особам та не вживаючи заходів щодо усунення правопорушення, маючи матеріальну зацікавленість, підписали акти виконаних робіт з внесеними недостовірними даними для подальшого перерахування коштів підрядній організації ТОВ «ІНЕКС РЕАЛ»», — йдеться у матеріалах розслідування.
Таким чином посадовці перерахували підряднику майже всю суму – понад 9,1 млн грн.
Чому кримінальне провадження — це ризик?
Будь-яке підприємство, незалежно від розміру, профілю діяльності та форми власності, може відкрито та на законних підставах подавати свою цінову пропозицію в державних тендерах онлайн через публічну торговельну платформу ProZorro та вигравати у них.
Якщо юридична особа фігурує у кримінальному провадженні, це не є підставою для заборони брати участь у тендерних процедурах. Попри це сам факт наявності підприємств у матеріалах кримінальних проваджень може говорити про ймовірні ризики процесу відбудови/будівництва. Наприклад, підприємство може підробити документи, затримати строки виконання робіт/послуг, використати неякісні матеріали тощо.
Команда громадської організації «Агенція міських ініціатив» зацікавлена у прозорому моніторингу. Відтак ми готові опублікувати позиції TOB «ІНЕКС РЕАЛ», ТОВ «НК БУД» (у разі їх бажання) на сайті та на сторінках у соцмережах ГО «Агенція міських ініціатив».
ЧИТАТИ ТАКОЖ: Чи є гроші на відбудову Чернігівщини?
Нагадаємо, що до переліку об’єктів моніторингу потрапили Чернігівський центр соціально-психологічної реабілітації дітей, хірургічний корпус Чернігівської обласної лікарні, Чернігівський ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою та Чернігівський ліцей. А також дитячий садок «Лісова казка» у селищі Гончарівське, школи у селах Ягідне, Новий Биків, Дорогинка, ліцеї у Носівці, Десні та Талалаївці.
Цей матеріал підготовлено в рамках проєкту «Моніторинг закупівель з відбудови та відновлення об’єктів соціальної інфраструктури по Чернігівській області», що реалізується в межах субгрантового компонента проєкту «Контроль витрат на відновлення», який реалізується за підтримки Європейського Союзу. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю громадської організації «Агенція міських ініціатив» і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу. Проєкт «Контроль витрат на відновлення» впроваджують Центр економічної стратегії, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій та ГО «Технології прогресу».